1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Düğün gelenekleri kayıt altına alınıyor
Düğün gelenekleri kayıt altına alınıyor

Düğün gelenekleri kayıt altına alınıyor

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Nevşehir'in Göreme beldesinde, bölge halkının düğün gelenekleri, yeni nesillere aktarmak için kaydediliyor- Göreme Belediye Başkanı Cingil: - "Kültürel değerlerimizi geçmişten günümüze taşımaya çalışıyoruz. Tarihi

A+A-

NEVŞEHİR (AA) - YASİN TEMEL - Tarihin ve kültürün bir arada bulunduğu Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden Göreme beldesinde, geçmişten günümüze kadar uzanan düğün gelenekleri, gelecek nesillere aktarılması için kayıt altına alınıyor.

Göreme Belediyesinin hazırladığı proje kapsamında bölge insanının yüzyıllardır nesilden nesile aktardığı düğün adetleri canlandırılarak kaydediliyor.

Bölgede düğünden bir gün sonra yapılan "gelek kesme" ve "gale" adı verilen geleneklerin çekimlerinde Göremeli kadınlar gönüllü olarak rol alıyor.

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göreme’nin kültür ve geleneklerinin en az tarihi ve doğası kadar zengin olduğunu belirtti.


-"Kültürel değerlerimizi geçmişten günümüze taşımaya çalışıyoruz"

Göreme'nin unutulmaya yüz tutmuş düğün geleneklerini yaşatmayı amaçladıklarını ifade eden Cingil, "Kültürel değerlerimizi geçmişten günümüze taşımaya çalışıyoruz. Tarihi değerlerimizi yaşamak ve yaşatmayı istiyoruz. Gençlerimize kültürümüze ait değerlerimizi göstermek için heyecanla çalışmalara devam ediyoruz." dedi.

Geleneklerin yaşatılması için yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü aktaran Cingil, şunları kaydetti:

"Gelek kesme ve gale gelenekleri çok eski zamanlardan beri beldemizde yaşatılan bir gelenektir. Gelek kesme geleneği evliliğin ilk günü sabah saatlerinde gerçekleştirilir. Komşular toplanır ve gelinin saçından kakül keserek biraz oturup içecek ikramından sonra dağılırlar. Yine aynı gün öğle sonu kadınlar toplanarak gale adı verilen geleneği yerine getiriler. Kadınlar ve gelinin arkadaşları gale de eğlenirler. Gelin misafirlerin karşısına çıkar. Misafirlerin karşısına çıkan gelini kayınvalidesi 'kurtarma' denilen takılarla karşılar. Sonra gelin kayınvalidesi ile karşılıklı oynar, def eşliğinde türküler söylenir. Misafirlere lokum ve bisküvi ikramı yapılır. Sonra gelin diğer misafirlerle karşılıklı oynar ve avucuna aldığı buğdayları misafirlerin üzerine serperek kısmet ve baht inancına vurgu yapılır. Akşam olunca uzak mahallelerden gelen misafirler yeni evli çiftin komşularına üçer beşer yemeğe davet edilerek bu gelenek tamamlanmış olur."

Cingil, proje kapsamında eski düğün geleneklerinin yanı sıra bağ bozumu, pekmez kaynatma, halı dokumacılığı, yufka ekmek yapımı gibi yöresel geleneklerin de kayıt altına alınacağını söyledi.

Düğün gelenekleri kayıt altına alınıyor

Düğün gelenekleri kayıt altına alınıyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT