1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dünya Basın Özgürlüğü Günü
Dünya Basın Özgürlüğü Günü

Dünya Basın Özgürlüğü Günü

TGS tarafından Beyoğlu’nda basın açıklaması yapıldı

A+A-

İSTANBUL (AA) - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla Beyoğlu'nda basın açıklaması yapıldı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan sendika üyeleri, "Özgür Basın Susturulamaz" ve "Özgür Basın Özgür Toplum" sloganları attı.

Grup adına gazetecilere açıklama yapan TGS Genel Başkanı Uğur Güç, Türkiye’de gazetecilerin baskı altında olduğunu ifade etti.

Basın özgürlüğünün ve düşünceyi ifade özgürlüğünün yanı sıra tüm hak ve özgürlüklerin askıya alındığını kaydeden Güç, şöyle konuştu:

"Haber yaptığımız için tehdit ediliyor, hakaret işitiyor, dövülüyor, tutuklanıyoruz. Buna rağmen gerçekleri açığa çıkarmaktan vazgeçmiyoruz. Gazeteciliği suç haline getirmek isteyenlere inat 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde tüm dünyada 140 ülkeden 600 bin gazetecinin meslek örgütüyle birlikte sokağa çıktık. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada baskı altında olan gazetecilik ne yazık ki kutlanmıyor protesto ediliyor. Bugün gazetecilik suç değildir diyor tutuklu meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz."

Özgür Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakkı Boltan da basın özgürlüğü olmadığı için gazetecilerin büyük bir sıkıntı yaşadığını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT