1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "Dünya Miras Şehirleri Çocukları" Safranbolu'da
"Dünya Miras Şehirleri Çocukları" Safranbolu'da

"Dünya Miras Şehirleri Çocukları" Safranbolu'da

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında "Dünya Miras Şehirleri Çocukları Safranbolu'da Buluşuyor" etkinliği kapsamında Denizli, Diyarbakır, İstanbul, Edirne ve Çanakkale'den Safranbolu'ya gelen çocuklar söyleşide buluştu

A+A-

KARABÜK (AA) - Safranbolu Belediyesince düzenlenen "Dünya Miras Şehirleri Çocukları Safranbolu'da Buluşuyor" etkinliği kapsamında Denizli, Diyarbakır, İstanbul, Edirne ve Çanakkale'den Safranbolu ilçesine gelen çocuklar, "Dünya Miras Şehirleri Çocukları Söyleşisi'nde buluştu.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, söyleşinin düzenlendiği Cinci Hanı'nın tarihini anlattı, UNESCO hakkında bilgiler verdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, dünya mirası şehirleri çocuklarının bir arada kutlamasını istediklerini ifade eden Aksoy, şöyle konuştu:

"UNESCO tarafından dünya genelinde bin 31 nokta 'Dünya Mirası' olarak belirlenmiştir. Bu 31 şehrin 15 tanesi Türkiye'de, bu 15 şehirden birisi de Safranbolu. Safranbolu, geleneksel Türk mimarisinin eşsiz örneklerini bir arada bir şehir bütünlüğü çerisinde bozulmadan taşıyan ve eşi benzeri olmayan bir şehir. Bu sebeple 1994 yılında Dünya Mirası ilan edilmiştir. Safranbolu, 20 yıldır Dünya Kültür Mirası Listesi'nde. Dünya Mirası olan şehirlere ülkelerde önem veriliyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti her halükarda Safranbolu'ya bir önem veriyor. Gezmek, turisttik faaliyette bulunmak isteyenler Dünya Mirası şehirleri geziyor. Bu liste önemli bir liste. Safranbolu'ya gelenler Osmanlı'nın klasik bir şehirciliğinin eserlerini burada görme şansı buluyorlar."

Safranbolu'nun sadece evleriyle ünlü olmadığını, kanyonları, Çavuş Üzümü, lokumu, safran gibi ürünleri ve doğal kaynaklarıyla da öne çıkan bir ilçe olduğunu vurgulayan Aksoy, Safranbolu'nun doğal halinin sürdüğünü kaydetti.

Söyleşide, ilçede gezdikleri yerlerle ilgili gördüklerini anlatan çocuklar, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak ve Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy'a ilçeyle ilgili sorular sordu.

Türkiye'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası şehirlerinden gelen 150 çocuk, ilçede 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılacak.


HABERE YORUM KAT