1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dünyada 1 Mayıs
Dünyada 1 Mayıs

Dünyada 1 Mayıs

Balkan ülkelerinden Karadağ ve Hırvatistan'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında mitingler düzenlendi- Bosna Hersek ve Sırbistan'daki vatandaşlar günü daha çok doğa gezileri ve piknik yaparak geçirdi

A+A-

PODGORICA/ZAGREB/BELGRAD/SARAYBOSNA (AA) - Balkan ülkelerinden Karadağ ve Hırvatistan'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında mitingler düzenlenirken, Bosna Hersek ve Sırbistan'daki vatandaşlar günü daha çok doğa gezileri ve piknik yaparak geçirdi.

Karadağ'ın başkenti Podgorica'da, Bağımsız Sendikalar Birliği tarafından "Güvenli iş, güvenli hayat" sloganıyla miting yapıldı.

Yüzlerce işçinin katıldığı mitingde, ülkedeki ekonomik ve sosyal konuların iyileştirilmesi çağrısında bulunuldu. Güvenlik önlemlerinin alındığı miting, yapılan konuşmaların ardından olaysız sona erdi.

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de de Bağımsız Sendikalar Birliği tarafından "Kazançsız halk" sloganıyla miting düzenlenirken, merkezdeki Maksimir Parkı'nda 1 Mayıs kutlamaları kapsamında vatandaşlara ücretsiz kuru fasulye yemeği dağıtıldı.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren mesire alanlarında ızgara ve piknik yaparak vakit geçirdi.

Paskalya Bayramı'nın aynı güne denk gelmesi ve yağmurlu hava şartları nedeniyle Sırbistan'da 1 Mayıs, geçen yıla oranla daha sakin geçti.

- Bosna Hersek'te eğlenceli etkinlikler

Bosna Hersek'te de Sırbistan'da olduğu gibi etkili olan yağmurlu hava, vatandaşların 1 Mayıs kutlamalarına engel oldu. Yağmurlu havaya rağmen mesire alanlarına gelen vatandaşlar ise şarkılar eşliğinde Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Dzemal Bjedic Dağcılık ve Kayak Kulübü Sekreteri Emira Meco, Cavljak'ta bulunan Dağ Evi'nin her yıl dolu olduğunu ifade ederek, "Hava koşulları olumsuz olmasına rağmen her yaştan insan bugün burada toplandı. Temiz hava ve neşeli bir ortamda 1 Mayıs'ı kutluyoruz." dedi.

Bu arada, iki gün resmi tatil ilan edilen ülkede tatillerini hafta sonuyla birleştiren vatandaşlar yurt dışına çıkmayı tercih ederken, başta başkent Saraybosna olmak üzere birçok şehirde sokaklar boşaldı.

Bosna Hersek'in Mostar ve Zenica şehirlerinde de 1 Mayıs kutlamaları kapsamında ilginç bir gelenek uygulandı. Mostar'daki "Hırvatistan müziği" orkestrası ile Zenica'daki "Zeljezara Zenica" orkestrası, sabahın erken saatlerinde "İşçi bayramı kalk borusu" çalarak vatandaşların 1 Mayıs'ını kutladı.

Zenica'daki orkestra başkanı Azur Bijedic, geleneğin 90 yıl önce madenciler bandosu tarafından uygulanmaya başlandığını ifade ederek, TSİ 06.30'da çalmaya başladıklarını ve etkinliğin tüm gün devam edeceğini kaydetti.

Dünyada 1 Mayıs

HABERE YORUM KAT