1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dünyada 1 Mayıs
Dünyada 1 Mayıs

Dünyada 1 Mayıs

İngiltere'nin başkenti Londra'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kentin ünlü Trafalgar Meydanı'nda kutlandı

A+A-

LONDRA (AA) - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İngiltere'nin başkenti Londra'da yürüyüş düzenlendi.

Birleşik Krallık'ın farklı bölgelerinden Londra'ya gelen binlerce kamu ve özel sektör çalışanı, işçi sendikaları üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve emekliler, yürüyüş öncesinde Londra'nın Clerkenwell bölgesinde toplandı.

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn de Clerkenwell'e gelerek, yürüş başlamadan katılımcılara seslendi. Corbyn, burada yaptığı konuşmada, Ulusal Sağlık Hizmetleri'nde (NHS) yaşanan sorunlar, iş yerlerinde yaşanan ırkçı olaylar, sendikaların çalışmaları ile İşçi Partisi'ndeki gelişmelere değindi.

Son 50 yıldır ilk defa 1 Mayıs etkinliğine katılan ilk İşçi Partisi lideri olan Corbyn, 1 Mayıs'ı uluslararası bir dayanışma günü olarak tanımlayarak, bugünün, "işçilerin bazı şeyleri değiştirebilme gücüne sahip olduğunu kavrama günü" olarak nitelendirdi.

Birleşik Krallık topraklarında yerleşik yabancı işcilerin geçimlerini sağlamak için çalışmaktan ötürü ırkçılıkla karşı karşıya kalmaması gerektiğini bildiren Corbyn, işverenlerin bu duruma hassasiyet göstermesi için çağrıda bulundu.

Corbyn ayrıca, partisindeki antisemitizm tartışmalarına da değinerek, "Antisemitizmin her şekline karşı duruyoruz. Irkçılığın her şekline kesinlikle karşı duruyoruz. İşçi hareketi olarak, inanç ve etnik çeşitliliği tanıyarak birlikte ayakta duruyoruz. Kuvvetimiz bu çeşitlilikten geliyor." diye konuştu.

Corbyn, konuşmasının ardından toplanma alanından ayrıldı. Katılımcılar da, ellerinde taşıdıkları çeşitli pankart ve bayraklarla kentin ünlü Trafalgar Meydanı'na doğru yürüdü.

Katılımcılar yürüyüş boyunca işçi sendikalarının hareketliliğinin kısıtlanması çerçevesinde hazırlanan yasa tasarıları başta olmak üzere ülkedeki konut krizi, hükümetin sağlık ve eğitim alanları ile engellilere yönelik kesintileri ve kemer sıkma politikalarını protesto etti.

Polisin güvenlik önlemleri aldığı meydanda devam eden etkinliğe, Birleşik Krallık'ta yaşayan Türkçe konuşan toplumlardan da çok sayıda kişi katıldı.

Birleşik Krallık'ta "Mayıs Günü (May Day)" olarak da tanımlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 1880 yılından itibaren başkent Londra'da düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Öte yandan, Londra'nın yanı sıra İngiltere ve İskoçya'nın diğer büyük kentlerinde de benzer yürüyüşler ve çeşitli kutlama etkinlikleri düzenlendi.

İşçi Partisi, 2014'te Facebook sayfasında "İsrail'in ABD’ye taşınması" önerisinde bulunan bir paylaşımı dolayısıyla Pakistan asıllı milletvekili Naz Shah'ın ve BBC'de katıldığı bir programda Shah'ı savunan eski Londra Belediye Başkanı Ken Livingston'ın üyeliklerini bu hafta askıya almıştı. Livingston, Shah’a yöneltilen antisemitizm suçlamalarına karşı çıkmış, İsrail devletini eleştirmek ile antisemitizmin birbirine karıştırılmaması gerektiğini söylemişti. Livingstone ayrıca İsrail lobisinin İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’i Hitler’e benzeterek propaganda kampanyası yürüttüğünü savunmuştu. Filistinli gruplar ile ilişkileri nedeniyle medyanın ve İsrail lobisinin merceği altında bulunan Corbyn, partisinin milletvekili Shah ile Livingston'ın açıklamalarıyla antisemitizm suçlamasına muhatap olmuştu.

HABERE YORUM KAT