1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dünyaya, Konya imzası
Dünyaya, Konya imzası

Dünyaya, Konya imzası

Sıkıntılı geçen bir yılda dahi 165 ülkeye ihracat yapmayı başardığını belirten Başkan Memiş Kütükçü, 1 milyar 333 milyon 299 bin dolarlık toplam ihracatın, yüzde 73’ünün sanayi sektörü tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı

A+A-

165 ÜLKEYE İHRACAT

Konya sanayisi büyümeye ve dünya çapında tanınmaya devam ediyor. İhracak ivmesi hızla büyüyen Konya 2016 yılında pek çok insanın haritada dahi yerini bulmakta zorlanacağı ilginç ülkelere ihracat yaptı. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, aralarında Cape Verde, Gine Bissau ve Sierra Leona gibi Afrika ülkelerinin de bulunduğu 165 ülkesine ihracat yaptıklarını belirterek, Konya Sanayisinin imzasının tüm dünyaya yayıldığını vurguladı.

YENİ PAZARLAR VAR

Konya’nın yeni pazar bulma konusunda başarılı bir şehir olduğunu, 2016 yılı gibi zor bir yılda dahi 165 ülkeye ihracat yapmayı başardığını belirten Başkan Memiş Kütükcü, 1 milyar 333 milyon 299 bin dolarlık toplam ihracatın, yüzde 73’ünün sanayi sektörü tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı. KSO Başkanı Memiş Kütükcü, ayrıca Konya’nın Ocak-Kasım döneminde 104 ülkeden de ithalat yaptığını kaydetti.  İHRACATTA IRAK, İTHALATTA ÇİN İLK SIRADA YER ALDI

 Konya’nın dış ticaret yaptığı ülkeler ve ürünlerle ilgili bilgi veren Kütükcü, “2016 yılında Konyalı sanayicilerimiz en fazla Irak, Almanya, Cezayir ve İran’a ihracat yaparken, dünyaya en çok makine ve aksamları, otomotiv endüstrisi, hububat, bakliyat, yağlı tohum ve mamulleri sektörlerinde mal sattık.   Buna karşılık en fazla Çin, Rusya, Almanya ve İtalya’dan ithalat gerçekleştirdik. Ocak-Kasım dönemindeki 983 milyon dolarlık ithalatımızın yüzde 54,6’sı bu dört ülkeden.” İfadelerini kullandı.

ORTADOĞU-ASYA BÖLGESİ İHRACATTAKİ ÖNEMİNİ KORUYOR

Önceki yıllarda da Konya’nın ihracatında ilk sırada yer alan Ortadoğu-Asya bölgesinin önemini 2016 yılında da koruduğunu belirten Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, toplam ihracatın yüzde 43,9’unun bu bölgeye, yüzde 27.69’unun Avrupa’ya, yüzde 12,6’sının Afrika’ya, yüzde 4.79’unun Amerika’ya ve yüzde 11’inin diğer ülkelere gerçekleştirildiğini belirtti. (Muhammed Esad Çağla)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT