1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Duruşmalara dijital takip
Duruşmalara dijital takip

Duruşmalara dijital takip

Ankara Barosu Başkanlığınca, avukatların duruşma sırası bekleme ve duruşma kaçırma sorununu çözebilmek için "duruşma takip sistemi" geliştirildi- Ankara Barosu Başkanı Canduran:- "Sistem sayesinde meslektaşlarımız, mahkemelerdeki hangi duruşmaların tamaml

A+A-

ANKARA (AA) - ZAFER FATİH BEYAZ - Ankara Barosu Başkanlığınca, avukatların duruşma sırası bekleme ve duruşma kaçırma sorununu çözebilmek için "duruşma takip sistemi" geliştirildi.

"mAV-i (mobil Avukat-iletişim)" sistemiyle avukatlar, vekili oldukları tüm davaların duruşma bilgisine cep telefonlarından ulaşabilecek.

AA muhabirine sistem hakkında bilgi veren Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, avukatların her gün onlarca davayı takip ettiğini, mahkemelerin yoğun iş yükü nedeniyle bazen saatlerce duruşma sırası beklemek zorunda kaldığını söyledi.

Avukatların bir duruşmayı beklerken diğerlerini kaçırma riskiyle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Canduran, "Saatlerce duruşma sırası beklemek zorunda kaldığımız için mahkeme kalemlerindeki diğer işlerimizi de takip edemiyoruz." dedi.

Meslektaşlarının yaşadığı soruna çare olmak için mAV-i'yi geliştirdiklerini belirten Canduran, şunları kaydetti:

"Sistem sayesinde meslektaşlarımız, mahkeme salonlarının önünde saatlerce duruşma sırası beklemekten kurtulacaklar. Mahkemelerdeki hangi duruşmaların tamamlandığını, o an hangi duruşmanın görülmekte olduğunu, kendi duruşmalarının yaklaşık ne kadar süre sonra başlayacağını cep telefonlarının ekranında görebilecekler. Böylece vakitlerini en akılcı şekilde kullanabilecekler. Bu sayede duruşma kaçırma dertleri de en aza inmiş olacak."

Canduran, mAV-i'yi talep eden diğer barolarla da paylaşacaklarını ve sistemden diğer illerdeki meslektaşlarının da yararlanmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

- mAV-i nedir?

Avukatların duruşma bilgilerini akıllı cep telefonlarından izleyebilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen mAV-i, Adalet Bakanlığı ile bir protokol imzalanarak Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'yle (UYAP) uyumlu çalışmasını sağlayan bir mobil uygulama.

Ankara Barosuna üye avukatlar, kullanımlarına sunulan mAV-i'yi, akıllı telefonlarına ücretsiz olarak kurduktan sonra kimlik numarası, sicil numarası ve kısa mesaj yoluyla kendilerine gönderilecek kişisel şifreleriyle sisteme giriş yapabilecek.

Avukatlar, vekili oldukları tüm davaların duruşma bilgilerini mAV-i'den aylık, günlük ve anlık olarak takip edebilecek ve duruşmalara ait mahkeme, dosya numarası, tarih ile saat bilgilerini cep telefonlarının ekranında görebilecek.

Vekili oldukları davalara ilişkin aylık duruşma bilgileri, mAV-i'nin "Ajandam" bölümüne otomatik takip edecek avukatlar, gün içerisinde farklı mahkemelerdeki duruşmalarına ilişkin bilgileri de tek ekranda görüntüleyebilecek.

Mahkeme listesindeki duruşmalardan hangilerinin tamamlandığını, hangisinin devam ettiğini ve sıra bekleyen duruşmaları takip etme imkanı bulan avukatlar, duruşmalarının ne zaman başlayacağını öğrenebilecek.

Sistemden duruşmalarının bulunduğu mahkeme kalemlerinin iletişim ve bina bilgilerini öğrenebilen avukatlar, mAV-i'nin "duruşma alarmını" kurarak ya da "robot arama" seçeneğini kullanarak sistemin duruşmalarını hatırlatmasını sağlayabilecek.

Sistemle ayrıca Ankara Barosu Levhası'na kayıtlı avukatların iletişim bilgilerine ve Ankara Barosunun yayınladığı haber ve duyurulara ulaşabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT