1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. DÜZELTME"Beş dil bilen Suriyeli öğretmen gözleme satıyor" başlıklı haberimizin üçüncü paragrafında sehven yer alan "3 çocuk babası" ibaresi "3 çocuk annesi" olarak düzeltilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden yayımlıyoruz.S
DÜZELTME"Beş dil bilen Suriyeli öğretmen gözleme satıyor" başlıklı haberimizin üçüncü paragrafında sehven yer alan "3 çocuk babası" ibaresi "3 çocuk annesi" olarak düzeltilmiştir. Haberimizi düz

DÜZELTME"Beş dil bilen Suriyeli öğretmen gözleme satıyor" başlıklı haberimizin üçüncü paragrafında sehven yer alan "3 çocuk babası" ibaresi "3 çocuk annesi" olarak düzeltilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden yayımlıyoruz.S

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Batman'a yerleşen ve 5 dil bilen Suriyeli Yusra Ali Halef, açtığı iş yerinde gözleme satarak ailesinin geçimini sağlıyor- Halef: "Suriye'de geride bıraktığım öğrencilerime olan özlemimi burada gideriyorum. Çocukları gördükç

A+A-

BATMAN (AA) - SELMAN TÜR - Batman'da 5 dil bilen Suriyeli öğretmen Yusra Ali Halef, gözleme satarak ailesini geçindiriyor.

Suriye'nin başkenti Şam'da öğretmenlik yaparken iç savaştan kaçarak yaklaşık 3 yıl önce Batman'a yerleşen Halef, 19 Mayıs Mahallesi Petrol Ofisi İlkokulu karşısında kiraladığı dükkanda gözleme satıyor.

Arapçanın yarı sıra Türkçe, Kürtçe, Fransızca ve İngilizce bilen 3 çocuk annesi Halef, AA muhabirine, Şam'da öğretmenlik yaptığını, Türkiye'de çalışma imkanı bulamadığı için okula yakın yerde kiraladığı dükkanda öğrencilere gözleme sattığını söyledi.

İş yerine gelen gelen çocuklarla kurduğu iletişim sayesinde Şam'da ders verdiği öğrencilerine duyduğu hasreti gidermeye çalıştığını dile getiren Halef, şöyle konuştu:

"İç savaştan dolayı kaçmak zorunda kaldık. Orada her gün bombalar patlayıp ölümler yaşanıyordu. Bütün Suriye halkı perişan oldu, Şam yıkıldı. Eşim lokanta işletiyordu, ben de öğretmenlik yapıyordum. Ancak rejimin saldırıları nedeniyle ülkemizi terk etmek zorunda kaldık. Evimizi, toprağımızı ve orada kalan yakınlarımızı özlüyoruz. Umarız bu savaş kısa sürede son bulur. Bütün aile parçalandık. Allah hakkımızı Esed'e bırakmasın."

Halef, eşinin lokantada işçi olarak çalıştığını, kendisinin ise gözleme satarak günde 30 lira gelir elde ettiğini ve kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürdüklerini dile getirdi.

- Parası olmayan öğrencilere bedava veriyor

Öğrencilerine olan özlemini okul karşısında gözlemeci dükkanı açarak gidermeye çalıştığını aktaran Halef, şöyle devam etti:

"Okul karşısında iş yeri açmamın nedeni öğrencilerimden ayrılmamdır. Suriye'de geride bıraktığım öğrencilerime olan özlemimi burada gideriyorum. Çocukları gördükçe nefes alıyorum. Amacım para kazanmak değil, çocuklar dükkana gelince en büyük kazancım o oluyor. Bazen gözleme almaya gelen çocukların parası olmuyor. Bedava gözleme verip onlara meyve suyu alıyorum. Onlarla vakit geçirdiğim zaman mutlu oluyorum."


HABERE YORUM KAT