1. HABERLER

  2. 3.SAYFA

  3. Düzenli Yapılmayan Spor, Sağlığı Olumsuz Etkiliyor
Düzenli Yapılmayan Spor, Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Düzenli Yapılmayan Spor, Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Seydişehir Devlet Hastanesine son dönemlerde düzensiz yapılan spora bağlı yaşanan sakatlıklar bir hayli fazla...

A+A-

Süleyman Sayan'ın Haberi

Seydişehir Devlet Hastanesine son dönemlerde düzensiz yapılan spora bağlı yaşanan sakatlıklar bir hayli fazla, Mustafa Karakuş bunlardan sadece biri, 1969 doğumlu Mustafa Karakuş Maç yaparken sakatlanması nedeniyle Seydişehir Devlet hastanesine başvurdu, Hastanede yapılan tetkikler ardından aşil tendonu yırtıldığı anlaşıldı, Ortopedi Uzmanı Fatih Azut tarafından başarılı bir cerrahi operasyon sonrası taburcu edildi.

Mustafa karakuş: “Düzenli spor yapmıyorum. Hatta gençlerin ısrarı üzerine maça çıktım. Kendimi hiç yormadım. Maç sırasında birden biri baldırıma vurdu sandım. Hastaneye geldiğimde öğrendim ki tendon yırtılması olmuş. Öncelikle ortopedi doktorumuz Fatih Azut'a ve cerrahi servisi hemşire ve çalışanlarına ve onların nezninde tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederim.” dedi.

Ortopedi doktoru Fatih Azut son zamanlarda  bir hayli artan tendon yırtılmaları ile  ilgili yaptığı açıklamada: “Aşil tendonu, baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın ve güçlü bir tendondur. Hatta vücudun en sağlam tendonu olarak gösterilir. Bu kalın ve sağlam tendonun yırtılmasına birçok şey sebep olabilir. Basit bir ev işi sırasında ya da merdiven inip çıkarken bile kopabilir. Sporda aşırı yüklenmeler sonrası tendon giderek zayıflar. Düzenli yapılacak germe egzersizleri bunu azaltır. Bu tür spor yaralanmalarının önüne geçmek için özellikle belli bir yaş üstünde daha önemli olan; antrenmana ya da maça başlamadan önce iyi ısınma, uygun germe hareketleri, uygun ve topuğu desteklenmiş spor ayakkabı ile risk azaltılabilir. Bir başka çok önemli husus, en ufak ağrıda dinlenme ve buz kompresi yapmaktır. Ayrıca sporda esasın düzenli oluşudur. Düzensiz yapılan sporlar çoğu zaman yarardan çok zarar verebilir.” dedi. Süleyman Sayan


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT