1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ebeler yıllar önce doğumuna katıldığı çocuklarla buluştu
Ebeler yıllar önce doğumuna katıldığı çocuklarla buluştu

Ebeler yıllar önce doğumuna katıldığı çocuklarla buluştu

Erzincan'da normal doğum ile dünyaya gelen çocuklar ' 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü' münasebetiyle ebelerine çiçek verdi

A+A-

ERZİNCAN (AA) - Erzincan'da normal doğum ile dünyaya gelen çocuklar, '5 Mayıs Dünya Ebeler Günü' münasebetiyle ebelerine çiçek takdim etti.

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde '5 Mayıs Dünya Ebeler Günün'de normal doğuma dikkat çekmek amacıyla program düzenlendi. Programa normal doğum ile dünyaya gelen yaşları 1,5 ile 24 arasında değişen 15 kişi, dünyaya gelmelerinde yardımcı olan ebelerine çiçek verdi.

Ayrıca aynı ebe tarafından normal doğumu yaptırılan 41 yaşındaki Neşe Çay, kızı Sezgi Fener ve 1,5 aylık çocuğu Ece Hüma Fener ile ebe Altın Şirin'e çiçek verdiler.

Hastane salonunda düzenlenen programa katılan Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, yaptığı açıklamada, “Ebelik insanlık tarihi kadar eski bir meslek. İlk insanın doğumuyla başlamış ve günümüzün de en şerefli mesleklerinden biri. Toplumumuzda ciddi karşılığı olan bir meslek." dedi.

Yeni anne olacaklara da bir mesajı olduğunu ifade eden Türköz, normal doğum tavsiyesinde bulundu.

Halk Sağlığı Müdürü Mesut Turan ise normal doğumun özendirilmesi gerektiğini vurguladı. Turan, "Normal doğum yapan bebeğin daha sağlıklı olması, normal doğum yaptıran annenin de ileriki dönemlerde daha sağlıklı olması tıbben mümkün. Bizler de özellikle normal doğumu özendirmek, bundan sonraki gebelerimize, 15-49 yaş grubu kadınlarımıza normal doğum için buradan bir mesaj veriyoruz. Onlar da normal doğum yaptırmak için sağlık kurumlarından ve aile hekimlerinden destek alsınlar." diye konuştu.

- "Bizden korkmasınlar"

Anne ile kızının doğumuna katılarak normal doğum ile dünyaya gelmelerini sağlayan Ebe Altın Şirin, " Annesini ve torunu doğurttuğum için çok mutluyum. Bütün gebelerimizi normal doğuma teşvik ediyoruz. Onlar gelsinler, bizden korkmasınlar, biz onlara çok iyi davranıyoruz" dedi.

41 yaşındaki Anne Neşe Çay, aynı ebenin kendisi ve kızının doğumuna girmiş olmasının çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.

İki nesilin, annesini ve kendisinin normal doğumuna aynı ebenin girdiğini söyleyen Neşe Çay'ın 24 yaşındaki kızı Sezgi Fener ise "Sağlıklı olan zaten normal doğum. Bütün doktorların, ebelerin, hemşirelerin önerdiği bu ebelerimiz gerçekten yardımcı oluyorlar. Doktorlarımız çok ilgileniyorlar" dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT