1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Edirne'de 500 öğrenciye bisiklet dağıtıldı
Edirne'de 500 öğrenciye bisiklet dağıtıldı

Edirne'de 500 öğrenciye bisiklet dağıtıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Obeziteyle Mücadele Hareketli Yaşam Projesi" kapsamında, Edirne'de 500 öğrenciye bisiklet dağıtımı gerçekleştirildi

A+A-

EDİRNE (AA) - Edirne'de Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Obeziteyle Mücadele Hareketli Yaşam Projesi" kapsamında 500 öğrenciye bisiklet dağıtıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ve illerde Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından yürütülen proje kapsamında çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak amacıyla bisiklet dağıtım töreni düzenlendi.

Edirne Vali Vekili Mustafa Ergün, Atatürk Anıtında düzenlenen törende, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, çocuklara sağlıklı yaşam için bisiklet dağıtacaklarını söyledi.

Böyle bir etkinliğin düzenlenmesine vesile olan başta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Ergün, ''Bu anlamlı günde hepinizi spora teşvik eden, faydalı ve zararsız bisikletleri dağıtacağız. Sağlık açısından spor yapmak çok önemli. Ben bisikletleri kazasız belasız kullanmanızı diliyorum.'' dedi.

Edirne Halk Sağlığı Müdürü Bahattin İlter ise Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 500 bisikleti öğrencilere dağıtacaklarını aktardı.

Sağlık Bakanlığının tüm Türkiye'de olduğu gibi Edirne'de de sağlık yatırımlarına büyük önem verdiğini vurgulayan İlter, ''Bugün dağıtılacak bisikletler çocuklarımızın hareket kültürü edinmeleri için teşvik amaçlıdır. Daha sağlıklı bir nesil için obezite ve hastalıklarla mücadele şarttır. Aşırı kilo ve hareketsizlik nesillerin önünde en ölümcül tehlike olarak durmaktadır. Aileleri hem kendileri hem de çocukları için bu durum karşısında tedbirli olmaya davet ediyorum.'' şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de obezite, yüksek tansiyon, diyabet, kronik kalp rahatsızlığı gibi hastalıklarla mücadele edebilmek ve kalıcı tedavi yapabilmek için çeşitli etkinlikler, paneller düzenlediklerini, bisiklet turları yaptıklarını vurguladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ise bugün dağıtılan bisikletlerin sporun yaygınlaşmasını sağlayacağını belirterek, ''Düzenli olarak bisiklete binmenin, şişmanlık, stres, metabolizma hastalıkları, sırt ağrıları ve yüksek tansiyon gibi vücuttaki olumsuzlukları giderdiği, daha sağlıklı ve mutlu bir insan yarattığı birçok araştırmada ortaya çıkmıştır.'' ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından çocuklara bisikletleri dağıtıldı.

Bu arada, "Cino Xtreme Team" ekibi akrobasi gösterisi yaptı.Edirne'de 500 öğrenciye bisiklet dağıtıldı

Edirne'de 500 öğrenciye bisiklet dağıtıldı

HABERE YORUM KAT