Ek Ders Ücretlerine Yeni Düzenleme

Ek Ders Ücretlerine Yeni Düzenleme

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, 2006’da değişen ek ders esaslarının acilen masaya yatırılması gerektiğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı ek ödeme ile ek ders ayrılmadan önce bu konuda yapılan çalışmayı ve itirazlarımızı gözden

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, 2006’da değişen ek ders esaslarının acilen masaya yatırılması gerektiğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı ek ödeme ile ek ders ayrılmadan önce bu konuda yapılan çalışmayı ve itirazlarımızı gözden geçirerek, yeni katkılar da alacak şekilde bir süreci başlatmalı, ek ders esaslarında itirazları ortadan kaldıracak adaletli bir yaklaşımı ihdas etmelidir” dedi.

Mersin ve Adana 1 No’lu Şube’nin olağan genel kurullarında konuşan Çakırcı, öğretmenler arasında maaş karşılığı derse girme sürelerinin farklı kurumda yöneticilik yapanlar arasında veya aynı kurumda yöneticilik yapanlar arasında külfet dengesi dikkate alınarak, ek ders boyutuyla yeniden ücretlendirme yapılması gerektiğini söyledi.

MEB tarafından yapılan merkezi sınavlarda öğretmene uygun görülen ÖSYM’nin verdiği ücretin üçte biri gibi tuhaflıkların öğretmenlerin azmini kırdığını ifade eden Çakırcı, Kurum İdari Kurulu toplantılarında bunları gündeme getirdiklerini hatırlatarak, Bakanlıktan bu konuda ivedilikle bir çalışma beklediklerini vurguladı.

Özlük ve özgürlük mücadelesinde alnı ak, başı dik, özgün ve özgür bir şekilde; kadim medeniyetimizin yeniden inşa ve ihyası için çalıştıklarını dile getiren Çakırcı, Mehmet Akif İnan’ın dediği gibi, “Hangi düşüncede olursa olsun, hangi fikir kampı içerisinde yer alırsa alsın, onun bir insan olarak kabul görmesi, inancından dolayı horlanmaması lazım. İsterse benim inancımın tam zıddı olsun. Ben ona da hakkı hayat tanınmasının kavgacısıyım” demeye, hakkın ve haklının yanında durmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bürokratik oligarşinin, toplum mühendisliğinin, jakoben ve dayatmacı yaklaşımların yerine millet iradesinin hakim olması için mücadele verdiklerini belirten Çakırcı, “Doğru işler yapmak kadar doğru yerde durmayı da önemli buluyoruz. Bizi diğer sendikalardan ayıran en büyük özellik işte bu duruşumuzdur” dedi.

Katsayı adaletsizliği, 8 yıllık kesintisiz eğitim dayatması, başörtüsü yasağı, Milli Güvenlik Dersi, dışlama ve ötekileştirmeler başta olmak üzere birçok yasak ve haksız uygulamanın tarihe karışmasını sağladıklarını dile getiren Ramazan Çakırcı, bunları yaparken, çalışanların kronik hale gelen sorunlarının çözüme kavuşturulması ve mali taleplerinin yerine getirilmesi için ortaya koydukları çözüm önerileri ve verdikleri mücadeleyle önemli kazanımlara da imza attıklarını vurguladı.

“Biz kolay olanı değil, doğru olanı yapıyoruz” diyen Çakırcı, “Kurum İdari Kurulu’yla 33 Kazanım”, Hak Arama Mücadelemizle 55 Kazanım”, “Özlük ve Özgürlük Mücadelemizle 77 Kazanım” adı altında ne gibi kazanımlar elde ettiklerini kitapçıklar halinde yayınladıklarını ifade etti.

Yapılması gereken daha çok iş olduğunu belirten Çakırcı, çalışanların hakkını, hukukunu korumaya, eğitim çalışanlarına özel kazanımlar üretmeye devam ettikçe, daha büyük başarılara da imza atacaklarını dile getirdi.

Toplu sözleşme masasında yarım kalan ve üzerinde çalışılarak netleştirilmesi istenen öğretim elemanlarının mali durumlarının iyileştirilmesi taleplerinin olumlu sonuçlandığına dikkat çeken Ramazan Çakırcı, “YÖK Başkanı ile birlikte kamuoyuna deklare ettiğimiz rapor, Kamu Personeli Danışma Kurulu’ndaki ısrarımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Maliye Bakanı’yla, Başbakan’la yaptığımız görüşmeler neticesinde önemli bir adımı daha attırmış bulunmaktayız. Akademik personelin toplu sözleşme masasında kalan zammını da yakında almış olacağız” şeklinde konuştu.

Yapılan seçimlerde, Eğitim-Bir-Sen Mersin Şube başkanlığını Atilla Olçum kazanırken, Adana 1 No’lu Şube’de mevcut başkan Mehmet Sezer yeniden seçildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.