Ekici: Konya Adliyesinde Fiziki Sıkıntılar Var

Ekici: Konya Adliyesinde Fiziki Sıkıntılar Var

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici bir süredir Konya Adliyesi ile ilgili ciddi şikâyetlere şahit olduklarını belirterek, henüz 12’nci yılını doldurmuş Konya Adliye binasının, günümüzde fiziki şartları ile yetersiz hale geldiğini söyledi.

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici bir süredir Konya Adliyesi ile ilgili ciddi şikâyetlere şahit olduklarını belirterek, henüz 12’nci yılını doldurmuş Konya Adliye binasının, günümüzde fiziki şartları ile yetersiz hale geldiğini söyledi. Ekici, bir süredir konu ile ilgili araştırma yaptıkların,  ihtiyaç sebebiyle sayıları artırılan mahkemeler ile duruşma salonları ve mahkeme kalem odalarının ihtiyacı karşılamadığını ifade ederek “Dönüşümlü olarak mahkeme salonları kullanılıyor. Bu nedenle sürekli yerleşim planlarının değişmesi, başta avukatların ve vatandaşların mahkeme salon ve kalemlerini aramakla duruşma saatlerini geçirdikleri gibi sıkıntılar çözüme muhtaç. Birkaç mahkemenin tek duruşma salonunu kullanması, bazen kalem odalarında duruşmaların yapıldığı aşikârdır. Yine aynı mahkemeye birden fazla hakimin atanması ile tek numaralı ve çift numaralı dosyaların aynı mahkemede ayrıldığı ve karışıklığın oluştuğu bir gerçektir” dedi.

HAK KAYIPLARI YAŞANIYOR

Bazı mahkeme kalemlerinin aynı oda içerisinde çalışmak zorunda olduğunu da söyleyen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, mimari yapıda öngörülen ve birbirini takip eden mahkeme sıralamasının bozulduğu ve iş takibinin zorlaşarak adeta labirente dönüşen adliye binasının, güncel değişiklikleri kaldıramaz hale geldiğinin altını çizdi. Vatandaş ve avukatların, girecekleri davanın hakimini ve hangi solanda davanın görüleceğini aramak ve öğrenmekle vakitlerinin geçtiğini belirten Ekici, hakimden hakime değişen duruşma usulleri yüzünden davaların takibinin güçleştiğini ifade etti. Vatandaşların davalarına giremediği sebebiyle hak kayıplarının yaşandığını söyleyen Ekici duruşmalarda yığılma olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum