1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ekvador'daki depremzedeler için AFAD işbaşında
Ekvador'daki depremzedeler için AFAD işbaşında

Ekvador'daki depremzedeler için AFAD işbaşında

Başbakan Yardımcısı Akdoğan:- "Ülkemiz adına AFAD Başkanlığınca yürütülen çalışmalar neticesinde, Sağlık Bakanlığından 25 kişilik UMKE ve 1,5 tonluk sağlık yardım malzemesi bu sabah yola çıktı"- "AFAD Başkanlığından görevlendirilen 4 kişilik bir uzman eki

A+A-

ANKARA (AA) - İLKAY GÜDER/ENES DURAN - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ekvador'da meydana gelen depremlere ilişkin, Türkiye adına AFAD Başkanlığınca yürütülen çalışmalar neticesinde, Sağlık Bakanlığından 25 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin (UMKE) ve 1,5 tonluk sağlık yardım malzemesinin bu sabah yola çıktığını bildirdi.

Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekvador'da Kuzey Batı kıyılarında cumartesi günü Türkiye saatiyle 02.58'te 19,2 kilometre derinlikte 7,6 büyüklüğünde, çarşamba günü de ülkenin batısında 6,1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini anımsattı.

İlk deprem nedeniyle 480 kişinin hayatını kaybettiğini ve 4 bin 605 kişinin yaralandığını, 107 kişinin ise kaybolduğunu söyleyen Akdoğan, bin 116 binanın yıkıldığını, 608 bina ve 146 okulun zarar gördüğünü, 21 bin 835 kişinin ise çadırlarda barındığını aktardı.

Akdoğan, ikinci depremden etkilenen kişinin bulunmadığını belirterek, yaşanan depreme öncelikli olarak Ekvador Devleti tarafından ulusal seviyede askeri ve emniyet güçleri de dahil olmak üzere müdahale edildiğini anlattı.

Ancak ulusal kaynakların yetersiz kalması nedeniyle uluslararası yardım çağrısına çıkıldığını vurgulayan Akdoğan, yaşanan deprem nedeniyle 56 bin nüfuslu Pedernales bölgesinin, "afet bölgesi" ilan edildiğini söyledi.

Akdoğan, söz konusu bölgeye ilave olarak Manabi, Esmeraldas, Santa Elena, Guayas, Santo Domingo ve Los Rios şehirlerinde de önemli hasarın meydana geldiğini ve yaklaşık 7 milyon nüfuslu bu bölgelerde müdahale çalışmalarının yürütüldüğünü dile getirdi.

- "AFAD bugün yola çıkıyor"

Yaşanan deprem nedeniyle altyapı sisteminde önemli hasarın ortaya çıktığını, bazı şehirlerde elektrik, bazı şehirlerde ise önemli seviyede içme suyu sorununun oluştuğuna dikkati çeken Başbakan Yardımcısı Akdoğan, şunları kaydetti:

"Uluslararası katılımlı olarak yürütülen müdahale çalışmaları çerçevesinde arama kurtarma ekibi talebi bulunmamaktadır. Bununla birlikte Ekvador Devleti tarafından sağlık sisteminde meydana gelen önemli hasar nedeniyle sağlık yardımı başta olmak üzere, içilebilir su, seyyar hastane, acil barınak, battaniye, cibinlik, hijyen setleri veya nakdi yardım talepleri bulunmaktadır.

Yaşanan durum nedeniyle ülkemiz adına AFAD Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde Sağlık Bakanlığından 25 kişilik UMKE ve 1,5 tonluk sağlık yardım malzemesi bu sabah yola çıktı. Ayrıca, AFAD Başkanlığından görevlendirilen 4 kişilik bir uzman ekip tarafından, Ekvador'da gerçekleştirilecek ihtiyaç tespiti çalışmaları sonucunda, yerinden temin yöntemiyle insani yardım malzemesi yardımı yapılacak. AFAD Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı ekipleri, bugün ülkemizden hareket etmeleri planlanıyor, gelişmeler de yakından takip ediliyor."

- Ekvador'a insani yardımlar devam ediyor

Artçı şoklar ve heyelan nedeniyle kapanan yollar, çalışmaları olumsuz etkilerken, meydana gelen depremlerin ardından enkaz altında kaldığı sanılan yaklaşık bin kişiyi bulmak için arama kurtarma çalışmaları hala devam ediyor.

Cumartesi gününden bu yana 550'den fazla artçı şokun meydana geldiği ülkede yaklaşık 24 bin kişi evsiz kalırken, 4 bin kişi de enkaz altından yaralı kurtarıldı.

Aralarında İngiltere, İrlanda, Kanada, Kolombiya, Küba ve Peru'nun da bulunduğu çok sayıda ülke Ekvador'a insani yardım gönderdi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu da (UNICEF), depremden 150 binden fazla çocuğun etkilendiğini bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT