1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Elektrik direklerindeki leylek yuvaları güvende
Elektrik direklerindeki leylek yuvaları güvende

Elektrik direklerindeki leylek yuvaları güvende

Bolu'da, leyleklerin akıma kapılarak telef olmasını ve enerji kesintilerini önlemek için elektrik tellerinde izolasyon çalışması başlatıldı- SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Erkovan:- "Leylekler, doğal yuvalarına zarar verilmeden yapılan yalıtım çalışmaları

A+A-

BOLU (AA) - MEHMET EMİN GÜRBÜZ - Bolu'da, elektrik direklerine yuva kuran leyleklerin akıma kapılmasının önlenmesi amacıyla tellerde izolasyon çalışması yapılıyor.

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) tarafından Bolu'daki elektrik tellerinde izolasyon çalışması başlatıldı.

Çalışmayla, her yıl şehre göç ederek elektrik direklerine yuva yapan leyleklerin akıma kapılıp telef olmasının ve mahallelerdeki enerji kesintilerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Ayhan Erkovan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, SEDAŞ'ın, Bolu'ya her yaz gelen leyleklerin yuva yaptığı direklerde, enerji güvenliği için çalışma başlattığını söyledi.

İşletme bakım ekiplerince, yuvaların bulunduğu direklerdeki enerji bağlantı iletkenlerinde izolasyon işlemlerinin yapıldığını anlatan Erkovan, bu sayede kuşların akıma kapılmasının önlendiğini bildirdi.

Ayrıca "kuşkonmaz" adlı materyallerin direklere monte edildiğini belirten Erkovan, Sakarya, Kocaeli ve Düzce il, ilçe ve köylerinde, özellikle kuşların yoğun olarak akıma kapıldığı bölgelerde de "kuşkonmaz" montajının sürdürüldüğünü kaydetti.

"Kuşkonmaz" aparatlarıyla çok amaçlı, çevreci bir yatırım yapıldığını dile getiren Erkovan, "Kuşkonmazlar sayesinde, kuşların direklerin üzerinde elektrik bağlantılarının bulunduğu bölgeye konarak zarar görmelerinin önüne geçiliyor." ifadesini kullandı.

- "Bölge halkının mağduriyeti önleniyor"

Bolu'nun kuşların göç yolları arasında yer aldığına işaret eden Erkovan, şöyle konuştu:

"Bolu'da yoğun olarak görülen leylekler, çoğunlukla yuva yapmak amacıyla elektrik direklerini kullanıyor. Leylekler, uzun ayakları ve geniş kanatları nedeniyle elektrik direklerinde iletkenlere temas etmeleri sonucu zarar görüyor, dağıtım şebekesinde elektrik kesintileri oluşuyordu. Leylekler, doğal yuvalarına zarar vermeden, işletme bakım ekiplerinin yaptığı yalıtım çalışmaları sayesinde bölgede artık güvenle yaşamlarını sürdürüyor."

Erkovan, çalışmayla, bölge halkının elektrik kesintilerinden kaynaklı mağduriyetini önlemeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT