Emeklilik hayallerinizi riske atmayın: 182 Kişi yargılanıyor

Emeklilik hayallerinizi riske atmayın: 182 Kişi yargılanıyor
Kocaeli'de iddiaya göre, malulen emekli olmak, ÖTV muafiyetli araç almak veya engelli raporu almak isteyen onlarca şüpheli sahte rapora başvurdu.

Kocaeli'de iddiaya göre, malulen emekli olmak, ÖTV muafiyetli araç almak veya engelli raporu almak isteyen onlarca şahıs sahte rapora başvurdu. Polisin operasyonuyla ortaya çıkan çeteden, içlerinde doktorlarında olduğu 22 örgüt üyesi, 4 örgüt lideri olmak üzere toplam 182 şüphelinin yargılanması sürüyor.

www-gazetegercek-com-tr-27362-no7r45rmfpcd.jpg

Edinilen bilgiye göre Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri, 2017-2018 yılında sağlık kurulu muayene sürecinde bazı hastaların, gerek tıbbi gerekse de SGK medula doktor sisteminden yapılan sistemden kendilerine ait olmadığı tespit edilen belgeler sunarak engelli ve emeklilik konularında haksız sağlık raporu almaya çalıştıkları anlaşıldı. Geriye dönük olarak tarama gerçekleştirildiğinde 196 sahte belgenin olduğunu tespit edilerek suç duyurunda bulundu. Cumhuriyet savcılığınca yapılan soruşturma kapsamında teknik ve fiziki takip verileriyle olaya ilişkin şüpheliler tek tek tespit edildi.

EMEKLİLİK İÇİN SAHTE BELGE DÜZENLEDİLER

Çoğu hastaların uyku aknesi, epilepsi tanısı, diyabet (şeker hastalığı) hipertansiyon ve hiperlipidemi (kolesterol yüksekliği) hastalığına ilişkin sahte belgeler neticesinde malulen emekli olmaya, ÖTV muafiyetli araç almak veya engelli sağlık kurulu raporu almaya çalıştıkları tespit edildi. Hastaneden çıkarılan sağlık kurulu verilerine bakıldığında tüm verilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden faydalanmak maksadı ile başvurulduğu ortaya çıktı. Şüphelilerin sahte rapor ile başvuruda bulundukları veya başkalarına ait raporları kullandıkları yapılan araştırmalar sonucunda tespit edildi.

Örgüt üyeleri içerisinde hastane çalışanı, doktor ve sekreteri, eczacı ile rapor sahte rapor almak isteyen 182 şahıs hakkında soruşturma açıldı.

TOPLAMDA 46 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Olaya ilişkin yapılan operasyonla 182 kişi gözaltına alındı. 22 örgüt üyesi, 4 örgüt lideri ve raporu almak için bu organizasyonla irtibata geçen şüpheliler ise azmettirici noktada değerlendirilerek dosyaya eklendi. Bu kişiler 46'sı tutuklanırken diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

"H.Y'NİN 196 EYLEMDE PARMAĞI OLDUĞU BELİRLENDİ

Olaya ilişkin düzenlenen iddianamede H.Y.; kurduğu ve liderliğini yaptığı şebeke kapsamında, haksız heyet raporu almak isteyen kişilere aracılar vasıtasıyla ulaştığı, bu kişilerden para almak suretiyle (kişi başı ortalama 25 bin TL) sahte belgeler ve başkalarına ait tahlilleri bir araya getirdiği, hastanelerdeki kamu görevlileri ile irtibata geçerek rapor sırası almaktan, kan ve sair biyolojik unsurları değiştirmeye kadar her türlü sahtecilik çalışmalarını yaptıkları, sahte heyet raporu aldırdığı tape kayıtları ve fiziki takip ve fotoğraflar ile sabitlendiği tespit edildi. H.Y'nin 196 eylemde parmağı olduğu belirlendi. İddianamede örgüt lideri olarak belirlenen kişilerden H.Y'nin suçu ikrar ettiği belirtilirken örgüt lideri olarak tanımlanan diğer şüpheliler E.T. ve H.E'nin ise suçlamaları inkar ettikleri belirtildi.

Ayrıca toplamda 130 eylem bakımından kamu kurumu zararına dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçları işlenirken 50 eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı belirtildi.

SUÇLARINI KABUL ETMEDİ

Olayla ilgili davanın 2. celsesi Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan sanıklar katıldı. Tutuklu sanıklar ise davaya katılamadığı görüldü. Olaya ilişkin ifadeleri alınan sanıklar, raporların sahte olduklarını bilmediklerini, sıra alma konusunda H.Y'nin kendilerine yardımcı olduklarını ancak kendisine para vermediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti, ifadesi alınamayan sanıkların ifadesinin alınması için duruşmayı erteledi.

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.