Emlak sektöründe önemli yönetmelik değişikliği

Emlak sektöründe önemli yönetmelik değişikliği

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; “Emlakçılık yapmak isteyenlere en az ilköğretim mezunu olma şartı getirildi" dedi.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; “Emlakçılık yapmak isteyenlere en az ilköğretim mezunu olma şartı getirildi. Daha önce emlakçılık ofislerinin açılması için ofis sahiplerinin en az lise mezunu olma şartı aranıyordu. Taşınmaz ticaretinde emlak işletmesine Taşınmaz ticareti yetki belgesi verilebilmesi için işletme sahibinin en az ilköğretim mezunu olması gerekecek. Ticaret Bakanlığının "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi” dedi.

Yönetmelik değişikliği hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; “Değişikliğe göre, ilgili işletmeye Taşınmaz ticareti yetki belgesi verilebilmesi için işletme sahibinin en az ilköğretim mezunu olması şartı aranacak. Taşınmaz Ticareti yeti belgesinin verilmesi için daha önce en az lise mezunu olma şartı aranıyordu. Taşınmaz Ticareti Yetki belgesi başvurusunun yapıldığı tarihte lisans ve ön lisans mezunları en az 6 ay, bunların dışında kalanların ise en az 12 ay staj görmesi gerekecektir. 14 Ekim 2020 tarihi itibarıyla vergi ve oda kaydı olanların ilköğretim mezunu olanlar müktesap haklardan yararlanacaktır.

Emlak işletmelerinin sorumlu emlak danışmanlarına tanınan mesleki yeterlilik belgesi, mesleki eğitim ve mesleki deneyim şartlarına yönelik muafiyetlerden yararlanma süresi de 31 Temmuz'a uzatıldı.14 Ekim 2020 itibarıyla taşınmaz ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan emlak işletmeleri adına sorumlu emlak danışmanlarınca 31 Temmuz'a kadar yapılan yetki belgesi başvurularında mesleki eğitim şartı aranmaksızın Taşınmaz Ticareti yetki belgesi verilecek, söz konusu şartı haiz olunduğunu gösteren belge 31 Aralık'a kadar Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi'ne aktarılacak veya ticaret il müdürlüğüne teslim edilecek” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.