Emlak sektöründeki kriz kiracıları vurdu

Emlak sektöründeki kriz kiracıları vurdu
 Muhabir
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün yayımladığı 2023 yılı aile istatistikleri raporuyla ülkedeki konut krizini ortaya çıkaran rakamları paylaştı.

Gelir ve yaşam koşulları araştırması sonuçlarına göre, Türkiye'de yaşayan fertlerin yüzde 56,2'si oturdukları konutun sahibi olduğunu belirtirken, yüzde 27,8'i kiracı konumunda bulunuyor. Lojmanlarda oturanların oranı ise yüzde 0,9 iken, kendi konutunda oturmayıp kira ödemeyenlerin oranı yüzde 15,1 olarak kaydedildi.

KİRACI ORANI ARTIYOR

Bu veriler, son yıllarda konut sahibi olma oranlarının düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor. 2014 yılında fertlerin yüzde 61,1'i kendi konutlarında yaşarken, bu oran dokuz yıl içinde düşüşle 2023'te yüzde 56,2'ye geriledi. Aynı şekilde, kiracı oranı da 2012'de yüzde 20,9 iken, 2023'te yüzde 27,8'e yükseldi.

YOKSULLUK DA ARTIYOR

Raporun dikkat çeken bir diğer noktası ise yoksulluk oranlarında yaşanan artış oldu. Eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60'ı dikkate alınarak belirlenen sınıra göre, 2023 yılında yoksulluk oranı yüzde 21,7 olarak kaydedildi. Bu oran, bir önceki yıla göre hafif bir artış göstererek yüzde 21,6'dan yüzde 21,7'ye yükseldi.

Hane halkı tipine göre yoksulluk oranlarının incelenmesi de raporda yer aldı. Tek kişilik hane halkları içinde yüzde 13,7, tek çekirdek aileden oluşan hane halklarında yüzde 21,6, geniş ailelerde yüzde 25,7 ve çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hane halklarında yüzde 13,6 oranında yoksulluk sınırının altında yaşayan fertlerin olduğu tespit edildi.

Ayrıca, fertlerin yüzde 32,6'sının konutlarında izolasyondan dolayı ısınma sorunu yaşadığı, yüzde 32'sinin sızdıran çatı, nemli duvarlar gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığı ve yüzde 19,8'inin trafik veya endüstrinin neden olduğu çevresel sorunlarla mücadele ettiği de raporda belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.