Eş Seçerken En Güzel Ölçüt Güzel Ahlaktır

Eş Seçerken En Güzel Ölçüt Güzel Ahlaktır

Karatay Belediyesi, Enderun Eğitim Vakfı ve Karatay Kent Konseyi işbirliğiyle hayata geçirilen ..

Karatay Belediyesi, Enderun Eğitim Vakfı ve Karatay Kent Konseyi işbirliğiyle hayata geçirilen “Sağlıklı İletişim Mutlu Aile Okulu” seminer dizisinin sonuncusu olan “İslam’da Aile” programı yapıldı. Bu yıl pandemi sebebiyle dijital platformlardan gerçekleştirilen seminerde Prof. Dr. Saffet Köse “İslam’da Aile” konusunu anlattı.

Büyük ilgi gören programda Prof. Dr. Saffet Köse; ‘İslam’da Aile’ konulu seminerde, mutlu, kalıcı ve huzurlu bir evlilik için dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. İslam’da aile kültürünün çok güçlü olduğunu anlatan Saffet Köse, aile hayatında en güzel örneklerin Kuran’da verildiğini belirtti.

HER AİLE KENDİ İÇERİSİNDE DEVLETTİR

Toplumun geleceği için aile kurumunun önemine değinen Prof. Dr. Saffet Köse, ailenin anne, baba ve çocuklardan oluşan en küçük sosyal grup olarak tanımlandığını dile getirerek; “Her aile kendi içerisinde devlettir, çünkü aile kurumsal bir kimliğe sahiptir. Yani toplumun temeli, devletin de temel taşıdır. Ailenin de devlet gibi mutlu ve kalıcı olabilmesi için sağlam temeller üzerine kurulması gerekiyor” dedi.

EŞ SEÇERKEN EN GÜZEL ÖLÇÜT GÜZEL AHLAKTIR

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hayatından da örnekler vererek, kalıcı ailenin önemine dikkat çeken Saffet Köse, şöyle devam etti: “Aile konusunu iyi anlamak için Kur’an-ı Kerim’in erkeğe, kadına, çocuklara nasıl baktığını iyi bilmek ve anlamak gerekir. Kuran’daki bu bakış sünnette nasıl karşılık bulmuş ve Peygamberimiz nasıl bir aile yapısı inşa etmiştir. Bizler bunları iyi bilmeliyiz. Eğer evlenecek çiftlerimiz dinin iki temel kaynağına göre köklü bir eğitimden geçecek olursa ailenin geleceği sağlam temeller üzerine kurulmuş olur. Evlenecek şahıslar arasında denklik esastır ve Peygamber Efendimiz(S.A.V)’in aile kurarken tavsiyesi ahlakın güzel olmasıdır ve en önemli ölçüt budur. Eğer ahlakı güzelse kadın için de erkek için de esas ziynet odur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.