1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Esed ve PYD, 500 bin kişiyi Halep'e hapsetmeye çalışıyor"
"Esed ve PYD, 500 bin kişiyi Halep'e hapsetmeye çalışıyor"

"Esed ve PYD, 500 bin kişiyi Halep'e hapsetmeye çalışıyor"

Özgür Suriye Ordusu gruplarından Nureddin Zengi Hareketi Genel Komutanı Tevfik:- "Esed rejimi ve PKK (PYD) yaklaşık 500 bin kişiyi Halep'e hapsetmeye çalışıyor. Kastillo yolu kapandığı takdirde Halep içinde bu kadar insan kuşatma altında, aktif savaş alan

A+A-

HALEP (AA) - LEVENT TOK - Suriye'de ılımlı muhaliflerin çatı yapılanması Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Nureddin Zengi Hareketi Genel Komutanı Ebu Tevfik, "Esed ve PKK yaklaşık 500 bin kişiyi Halep'e hapsetmeye çalışıyor" dedi.

AA muhabirine konuşan Tevfik, Mart 2011'de Halep'teki ilk rejim karşıtı protestoları düzenleyen grup olduklarını anlatarak, "Ancak rejimin tutuklamalar ve saldırılarla karşılık vermesi üzerine Kasım 2011'de silahlandık ve yetmişe yakın yerel grubu bünyemize katarak büyüdük" diye konuştu.

"İran, Şii milisler ve Rusya’ya karşı mücadele ediyoruz" diyen Tevfik, Esed rejiminin PYD ile de işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Tevfik, "Biz, Kürtler ile PKK’yı (PYD) bir kefede görmüyoruz. PKK tamamen ayrı bir yapılanmadır. Esed rejiminin beslediği ve desteklediği bir terör örgütüdür." ifadesini kullandı.

Rejim ile PKK'nın birçok alanda işbirliği içinde olduğunu vurgulayan Tevfik, son dönemde PYD'nin rejimin Halep merkezdeki muhaliflerin tek çıkış yolu olan Kastilo-Handarat boğazını kapatmak için düzenlediği saldırılara destek verdiğini hatırlattı.

Kastillo-Handarat boğazı, Halep merkezden İdlib'e, oradan Türkiye sınırına uzanan muhaliflerin kontrolündeki alana geçit sağlıyor. PYD, rejimin Halep'in güneyindeki saldırılarıyla eş zamanlı olarak Kastillo'ya saldırı düzenliyordu.

Tevfik, Halep ve Kastillo yolunun önemini şöyle anlattı:

"Halep düşerse devrim, yüzde 80 kaybedilmiş demektir. Esed rejimi ve PKK, yaklaşık 500 bin kişiyi Halep'e hapsetmeye çalışıyor. Kastillo yolu kapandığı takdirde Halep içinde bu kadar insan kuşatma altında, aktif savaş alanına dönüşmüş bir kent içinde hapsedilmiş olacak. Bu bakımdan son sürece baktığımızda Kastillo yoluna yönelik saldırılar kuşatmanın ön hamleleri olarak görülmelidir."

- "Tasnife karşıyız"

Tevfik, Suriye muhalefetinin "ılımlı" ve "İslami" gruplar olarak tasnif edilerek anılmasından rahatsızlık duyduğunu belirterek, "Biz ÖSO’yuz. Ancak Müslümanız ve bu hassasiyetlerimiz de elbette var. Biz ÖSO ve İslami gruplar tasnifine karşıyız. Bu tasnif uluslararası istihbarat örgütlerinin kendi çıkarları doğrultusunda yaptığı bir tasniftir." dedi.

Halep ve İdlib'in kuzeyinde aktif olan Nureddin Zengi hareketi, yaklaşık 5 bin kişilik savaşçıya sahip.

HABERE YORUM KAT