1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Eskişehir İHH'den Reyhanlı ve Kilis'e ziyaret
Eskişehir İHH'den Reyhanlı ve Kilis'e ziyaret

Eskişehir İHH'den Reyhanlı ve Kilis'e ziyaret

Dernek Başkanı Karadaş: - "İHH Kilis Lojistik Merkezi'nde, günlük ortalama 35 bin kişiye sıcak yemek ve 120 bin ekmek çıkartılmakta ve bunlar günlük olarak Suriye'deki kamplarda dağıtılmaktadır"

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Musa Karadaş, İHH İnsani Yardım Vakfının Kilis lojistik merkezinde, günde ortalama 35 bin kişiye sıcak yemek ve 120 bin ekmek hazırlandığını ve bunların günlük olarak Suriye'deki kamplarında dağıtıldığını bildirdi.

Karadaş yaptığı açıklamada, yönetim kurulu ve istişare heyetiyle 29-30 Nisan'da Reyhanlı ve Kilis'te bulunan İHH lojistik merkezlerine ve yetimhanelere yönelik inceleme ve çalışma ziyareti yaptıklarını belirterek Reyhanlı lojistik merkezinin yeniden yapılan inşaatı ile bin civarında Suriyeli yetimin barınacağı yaşam merkezi inşaatını incelediklerini ifade etti.

Yetkililerden çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldıklarını aktaran Karadaş, faaliyette olan yetimhaneleri de ziyaret ederek yetim çocuklara çeşitli hediyeler dağıttıklarını ve onlarla beraber vakit geçirdiklerini bildirdi.

İHH Kilis lojistik merkezindeki ziyaret esnasında Suriye tarafından atılan çeşitli bombaların patlamalarına da şahit olduklarını vurgulayan Karadaş, şunları kaydetti:

"İHH Kilis lojistik merkezindeki çalışmaları da yakından görme imkanı bulduk. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre, İHH Kilis Lojistik Merkezinde, günlük ortalama 35 bin kişiye sıcak yemek ve 120 bin ekmek çıkartılmakta ve bunlar günlük olarak Suriye'deki yerli halk kamplarında dağıtılmaktadır. Çok hijyen ve sağlıklı bir ortamda çalışılmasına dikkat edilen mutfak ve fırınlarda Türkiye'nin her bölgesinden gönderilen yardım malzemelerinin hiç israf ve ziyan edilmeden kullanılması da dikkat çekmiştir. Yetkililerle yapılan görüşmelerde ikinci el kıyafet gönderilmemesi ve un, su, sıvı yağ, kuru bakliyat ve konserve türü yardımların ihtiyaçlara daha çok cevap verdiği belirtildi. Biz de Eskişehir İHH ekibi olarak, dönüş yolunda yaptığımız toplantıda, Suriye konusunda halkımızı daha duyarlı olmaya davet etmemiz gerektiğini, daha fazla yardımseverlere ulaşmamızın zorunlu olduğunu düşünerek, Eskişehirli halkımızla çalışmalarımızı her daim paylaşmak istiyoruz."

HABERE YORUM KAT