1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Etiyopya'da sel felaketi: 51 ölü
Etiyopya'da sel felaketi:  51 ölü

Etiyopya'da sel felaketi: 51 ölü

Etiyopya'nın güneyinde iki gündür yağan şiddetli yağmur nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kaymaları sonucu 51 kişi hayatını kaybetti

A+A-

ADDİS ABABA (AA) - Etiyopya'nın güneyinde iki gündür yağan şiddetli yağmur nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kaymalarında 51 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Güneydeki Wolaita bölgesinde Acil Durum Komitesi Başkanı Merihun Fikru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Wolaita bölgesine 2 gündür yağan şiddetli yağmur, yol ve köprülerin çökmesine sebep oldu. Binlerce vatandaş bu yağmurlardan olumsuz etkilendi." dedi.

Fikru, Acil Durum Komitesinin şu ana kadar 42 kişinin cesedine ulaştığını, toprak kayması tehlikesiyle karşı karşıya kalan 4 köyün sakini binlerce vatandaşın da başka yerlere nakledildiğini belirtti.

Emniyet sözcüsü Endale Aberra ise toprak kaymasının yaşandığı bölgelere ekiplerin sevk edildiğini, burada kayıpları arama kurtarma çalışmaları yapılacağını söyledi.

Etiyopya medyası da ülkenin güney doğusundaki Oromia bölgesinde meydana gelen sel yüzünden 9 kişinin öldüğünü, yaklaşık bin küçükbaş hayvanın telef olduğunu duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT