Evi olanları yakından ilgilendirecek karar!

Evi olanları yakından ilgilendirecek karar!
Kentsel dönüşümde yeni dönem artık başlıyor. Yıkım kararı, yüzde 51 oy çokluğuyla alınan binalar için hak sahiplerine kapı kapı dolaşılarak tebligat yapılmayacak.

Son dönemde yayımlanan yönetmeliklerle birlikte kentsel dönüşüm sürecinde önemli değişiklikler yaşanıyor.

Deprem riskine karşı önlemler kapsamında, riskli binaların yenilenmesi ve dönüşüm sürecinin hızlandırılması adına yasal zemin güçlendirilmiş durumda. Yeni düzenlemeler, belediyeler, müteahhitler ve hak sahipleri için net bir yol haritası çiziyor.

ARTIK HABER VERİLMEYECEK

Öncelikle, artık riskli bina kararlarıyla ilgili toplantı zorunluluğu kaldırıldı. Yüzde 51 çoğunlukla alınan kararlar doğrultusunda, kararın diğer maliklere bildirilmesi için toplantı yapılmasına gerek yok. Buna göre, kararlar binanın asılı olduğu yerde 15 gün süreyle ilan edilecek ve e-devlet üzerinden de bildirim yapılacak. Bu süreç içinde yapılmayan itirazlar geçersiz sayılacak.

TAHLİYE İÇİN VERİLECEK SÜRE 90 GÜN

Tahliye süreleri de yeniden düzenlendi. Artık riskli bina kararının asıldığı tarihten itibaren en fazla 90 gün içinde tahliye işlemlerinin tamamlanması gerekecek. Önceki sürelerde olduğu gibi uzun süreli ikamet adresine tebligat yapılması zorunluluğu da kaldırıldı. Tebligatlar e-devlet ve muhtarlık üzerinden yapılacak, bu da hak sahiplerinin düzenli olarak bu platformları kontrol etmelerini gerektirecek.​​​​​​​

AMAÇ KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ HIZLANDIRMAK

Dünya'dan Hamide Hangül'ün haberine göre; Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, yeni düzenlemelerin kentsel dönüşüm sürecinde hızlanma sağlayacağını belirtti. Ancak, uzlaşma sağlanmadan yapılan kararların, dava süreçlerini artırabileceği uyarısında bulundu. Özellikle uzlaşma toplantılarına katılmayanların hak kaybına uğrayabileceğini vurguladı.

E-DEVLET VE MUHTARLIK GİBİ PLATFORMLARDAN TAKİP ETMEK GEREKİYOR
​​​​​​​
Yeni yönetmeliklerle birlikte, riskli yapı tespiti ve bu yapıların dönüşüm sürecinde maliklere yönelik bildirimlerin nasıl yapılacağı da netleşmiş durumda. Artık bu süreçlerin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi hedefleniyor. Ancak vatandaşların e-devlet ve muhtarlık gibi platformları düzenli olarak kontrol etmeleri, süreçten haberdar olmaları ve haklarını korumaları önem arz ediyor.

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.