1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EZZİB'in yeni başkanı Er oldu
EZZİB'in yeni başkanı Er oldu

EZZİB'in yeni başkanı Er oldu

İZMİR (AA) - Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliğinin (EZZİB) yeni Yönetim Kurulu Başkanı, Davut Er oldu.EZZİB'in açıklamasına göre, 13...

A+A-

İZMİR (AA) - Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliğinin (EZZİB) yeni Yönetim Kurulu Başkanı, Davut Er oldu.

EZZİB'in açıklamasına göre, 13 Nisan'da gerçekleştirilen olağan mali genel kurul toplantısında eşinin sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden ayrılan Gürkan Renklidağ'ın yerine, oybirliğiyle başkan yardımcısı Davut Er seçildi.

Er, EZZİB'in 33'üncü yönetim kurulu başkanı oldu. Er'den boşalan başkan yardımcılığına ise Ahmet Topçu getirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Davut Er, EZZİB'in, zeytincilik sektörünün tüm taraflarıyla diyalog kurduğunu ve sorunları bir masanın etrafında oturarak çözme çabası içinde olduğunu belirterek, ilerleyen süreçte aynı tutumu devam ettireceklerini ifade etti.

5 Mayıs'ta açıklanan tarımsal desteklemelerin, zeytincilik sektörünün beklentilerini karşılamaktan çok uzak olduğunu ileri süren Er, şunları kaydetti:

"Ayçiçeği, soya fasulyesi, aspir ve kanolaya verilen desteklemede tohuma destek verilirken, tane zeytine yine destek verilmedi. Zeytinyağında ise 80 kuruş destek açıklandı. Avrupa Birliğinde zeytinyağına kilo başına 1,32 avro seviyesinde destek veriliyor. Bu da yaklaşık 4,5 lira yapıyor. Biz zeytinyağına 2 lira, zeytine ise 50 kuruş destek istiyoruz. Bu destek sağlanmadığı takdirde 2000 yılı sonrasında dikilen zeytin ağaçlarına üreticilerimizin bakması ve 2023 yılı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortaya koyduğu 650 bin ton zeytinyağı ve 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin rekoltesine ulaşmamız hayal olur."

- Davut Er kimdir?

Aydın'da 1965 yılında dünyaya gelen Er, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu.

İş hayatına 1988 yılında zeytin, zeytinyağı ve kuru incir ticareti yaparak başlayan Er, Aydın Ticaret Borsasında uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Aydın Ticaret Borsasında 1999-2001 yıllarında yönetim kurulu başkanlığı, 2004-2005 yıllarında ise meclis başkanlığı görevlerinde bulunan Er, EZZİB Yönetim Kuruluna 2006 yılında seçildi.

EZZİB'de 2014'te yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevine seçilen Er, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesinde de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. İngilizce bilen Er, evli ve üç çocuk babası.

HABERE YORUM KAT