1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Filistin'de "Palmiye Pazarı" ayini
Filistin'de "Palmiye Pazarı" ayini

Filistin'de "Palmiye Pazarı" ayini

Filistin'deki Hristiyanlar, Palmiye Pazarı ayini münasebetiyle Batı Şeria ve Kudüs'te kutlamalar düzenledi

A+A-

RAMALLAH (AA) - Filistin'deki Hristiyanlar, Paskalya Bayramı'ndan bir hafta önce kutlanan "Palmiye Pazarı" ayini münasebetiyle Batı Şeria ve Kudüs'ün farklı bölgelerinde çeşitli etkinlikler düzenledi.

Hristiyan inanışına göre, Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmeden önce Kudüs'e son kez girişinin kutlandığı Palmiye Pazarı ayini çerçevesinde, Kudüs'teki Hristiyanlar, "Aslanlı Kapı" yakınlarında yer alan Beyt Faci Kilisesi'nden Zeytin Dağı'na, oradan da St. Anne Kilisesi'ne yürüyerek dualar etti.

Beytullahim'de ise ayinler kapsamında, Hristiyanlar, Hazreti İsa'nın dünyaya geldiği inanılan mağaranın üzerine inşa edilmiş Yeniden Doğuş (Nativity) Kilisesi'nde bir araya geldi.

Beytullahim'in batısında, İsrail'in inşa etmek istediği ayrım duvarının yakınlarındaki Beyt Cala beldesinde de çeşitli kutlamalar düzenlendi. Hristiyanlar, ellerindeki palmiye dallarını salladı.

AA muhabirine konuşan Latin Kilisesi Ramallah bölgesi papazı Aktem Hicazin, "Buradan Filistinlilere, bizim barış, özgürlük, bağımsızlık ve onur isteyen bir halk olduğumuz mesajını gönderiyoruz. Aramızda inşa edilen bu duvar, barış değil, ırkçı bir ayrım duvarıdır." dedi.

İsrail'in bu duvarı arazilerin sahibi Filistin halkını öldürmek için inşa ettiğini söyleyen Hicazin, "Bu duvar, kabul edilemez. Bugün, burada dua ettik. Filistin arazilerini çalan İsrail'in uygulamalarını ve duvarı reddediyoruz." diye konuştu.

İsrail'in birkaç aydır, Ayrım Duvarı inşa çalışmalarına devam ederek, Beyt Cala beldesini Kudüs'ten ayırmak istediği ifade ediliyor.

Ramallah'ta ise Palmiye Pazarı kapsamında düzenlenen ayini, Latin Kilisesi Papazı Ebu Sahıliyye yönetti.

Gazze Şeridi'nde ise yaklaşık 80 Hristiyanın, Palmiye Pazarı ayinine katılmak için Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndan Batı Şeria'ya geçtiği kaydedildi. Ayrıca son birkaç günde yüzlerce Hristiyanın Çile ya da Kutsal Hafta olarak bilinen ayine katılmak üzere Kudüs ve Beytullahim'e geçtiği belirtildi.

Filistin Sivil İşler Bakanlığı, 20 Mart'ta İsrail'in yaklaşık 850 Hristiyana Çile Haftası'nı kutlamak için Gazze'den Beytullahim ve Kudüs'e geçiş için izin vermediğini açıklamıştı.

Hazreti İsa'nın Kudüs'e son kez girişi sırasında, halkın onu ellerindeki palmiye dallarıyla selamladığına inanan Hristiyanlar, Palmiye Pazarı ayinini, her yıl Paskalya Bayramı'ndan bir hafta önceki pazar gününde kutluyor.

Filistin'de "Palmiye Pazarı" ayini

Filistin'de "Palmiye Pazarı" ayini

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT