1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Futbol takımları Palandöken için sıraya girdi
Futbol takımları Palandöken için sıraya girdi

Futbol takımları Palandöken için sıraya girdi

Palandöken Dağı eteklerinde bulunan 2 bin rakımdaki Erzurum Yüksek İrtifa Kamp Merkezi, 2016-2017 sezonu hazırlıklarının planlamasını şimdiden yapmaya başlayan çok sayıda futbol takımının güç depolama adresi oldu - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekm

A+A-


ERZURUM (AA) - YUNUS OKUR - Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Palandöken Dağı eteklerinde kurulan 2 bin rakımdaki Erzurum Yüksek İrtifa Kamp Merkezi, 2016-2017 sezonu hazırlıklarını planlayan yerli ve yabancı birçok futbol kulübünü ağırlayacak.

Türkiye'nin önemli kış sporları merkezine sahip olan ve kış aylarında binlerce turisti ağırlayan Erzurum, 2014'te inşa edilmeye başlanan ve resmi açılışı geçen yıl yapılan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi ile yaz aylarında da yerli ve yabancı birçok futbol kulübüne ev sahipliği yapıyor.

Yaz aylarında ideal hava sıcaklıklarına sahip olması ve yüksek rakımın sporcular üzerindeki olumlu etkilerini dikkate alan çok sayıda kulüp, son 2 yıldır hazırlık kampı çalışmaları için Erzurum'u tercih ediyor.

Geçen yıl aralarında Süper Lig takımlarının da bulunduğu çok sayıda futbol takımı ile komşu ülkelerden kulüplerinin sezon hazırlıklarına ev sahipliği yapan merkeze, 2016-2017 sezonu için erken rezervasyon talepleri gelmeye başladı.


- "Önce başvuran kamp yapabilecek"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takımların sezon öncesi güç toparlamak için yüksek rakımlı yerlerde kamp yapmayı tercih ettiğini belirtti.

Yüksek rakımda oksijen düzeyinin daha az olması nedeniyle sporcuların, bu koşullara göre mücadele gücüne erişmeleri ve sonrasında alışkın oldukları seviyeye indiklerinde daha güçlü olmalarını sağladığına işaret eden Sekmen, şunları söyledi:

"Yüksek rakımdaki kampın ardından sporcular normal seviyeye indiğinde daha hızlı koşma ve daha rahat hareket etme ve maç boyunca yorulmama alışkanlığını elde eder. Bunu dikkate alarak Erzurum'da sahalar oluşturduk. 2014'te bu sahalar yapıldı daha sonra takımları ağırlamaya başladık. İlk yıl 37, geçen yıl 70 takım burada kamp yaptı. Gelecek sezon için şu ana kadar yaklaşık 50 kulüp kamp için yer ayırttı. Bu yıl 100'ün üzerinde kulübün Erzurum'da kamp yapacağını düşünüyoruz. Kulüpler 2 bin rakımda kamp yapmak için sıraya girdi diyebiliriz. Tabi biz önce müracaat eden takımları kabul edeceğiz. Yoksa hepsine yetmez."


- "Antalya gibi olacak"

Sekmen, Erzurum'un yapacakları yeni yatırımlarla futbol takımları için yakın gelecekte, devre arası kamp merkezi konumunda olan Antalya gibi sezon öncesi değişilmez adresi olacağını ifade ederek, "Zamanla tesislerimiz tamamlandıkça 350-500 takım burada birlikte kamp yapacak. Nasıl ki Antalya'da kışın bin 500 takım kamp yapar haldeyse yazın inşallah o civarda takım gelip burada kamp yapacak." dedi.

Merkezin başta yakın komşu ülkeler olmak üzere yurt dışından da talep almaya başladığını, bunun giderek artacağını ve Avrupa'ya yayılacağına inandığını dile getiren Sekmen, şunları kaydetti:

"Geçen yıl kentteki tesisleri duyan komşu ülkelerden İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan'dan da takımlar kente gelerek kamp yapmıştı. İnşallah bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da Avrupa'dan takımlar gelip burada kamp yapacaklar. Bu kamp sayesinde hem otellerimiz çalışacak hem şehrimizde büyük bir hareketlenme olacak. Şehrimizin tanıtımında da bu takımlar büyük rol oynayacak. Buraya gelen her takım memnun ayrıldı. Akhisar Belediyespor, Çaykur Rizespor ve Trabzonspor gibi Süper Lig takımlar burada kamp yaptılar. 6 saha daha yapıyoruz. Buna paralel olarak yeni oteller yapıyoruz. Bütün otellerimiz kışın olduğu gibi yazı da dolu dolu geçirecek. Yatak kapasitemizin yüzde yüzü kullanılır hale gelecek."

HABERE YORUM KAT