1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gazzeli Gazetecilerden Filistinli Tutuklulara "Destek Gösterisi"
Gazzeli Gazetecilerden Filistinli Tutuklulara "Destek Gösterisi"

Gazzeli Gazetecilerden Filistinli Tutuklulara "Destek Gösterisi"

GAZZE (AA) - Gazze'deki gazeteciler, İsrail hapishanelerinde 18 gündür açlık grevi yapan Filistinli tutuklulara destek amacıyla gösteri düzenlendi.Filistin...

A+A-

GAZZE (AA) - Gazze'deki gazeteciler, İsrail hapishanelerinde 18 gündür açlık grevi yapan Filistinli tutuklulara destek amacıyla gösteri düzenlendi.

Filistin hükümetine bağlı Enformasyon Ofisi'nin çağrısıyla Gazze'deki Seraya Meydanı'nda toplanan gazeteciler, "Esirlere özgürlük" ve "İsrail hapishanelerinde 26 gazeteci bulunuyor" yazan dövizler taşıdı.

Enformasyon Bürosu Müdürü Selame Maruf, "İsrail hapishanelerinde Filistinli tutukluların, taleplerinin gerçekleşmesi amacıyla 18 gündür açlık grevi yaptığını, medya kurumlarının ve toplumun her kesiminden tutukluların yürüttüğü onur mücadelesinde destek verdiğini göstermek için burada olduklarını" söyledi.

İsrail hapishanelerinde 5'i idari tutuklu olmak üzere 26 gazetecinin bulunduğunun altını çizen Maruf, "esirlerin davasına, hapishanelerdeki sıkıntılara ve tutukluların ailelerinin yaşadıkları problemlere dikkati çekmek istediklerini" ifade etti.

Uluslararası toplumu ve insan hakları kurumlarını açlık grevi yapan tutuklular konusunda sorumluluk almaya çağıran Maruf, Filistin ve Arap basın organlarından açlık grevi ve destek gösterilerine daha fazla yer vermelerini istedi.

İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 2 bin Filistinli, "İsrail'in keyfi uygulamaları ve hak ihlallerine son verilerek, tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi" için 17 Nisan'da açlık grevine başlamıştı.

Aralarında Filistin Esirler Cemiyetinin de bulunduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481'i işgal altındaki Doğu Kudüs'ten olmak üzere 57'si kadın, 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.

HABERE YORUM KAT