1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Geleceğin bağışçıları
Geleceğin bağışçıları

Geleceğin bağışçıları

Türk Kızılayı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi” Konya’da da başarı ile uygulanıyor

A+A-

Türkiye'nin ihtiyacı olan kanın tamamını güvenli ve sürekli bağışçılardan karşılamak için Türk Kızılayı çalışmalarını sürdürüyor. Türk Kızılayı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi” Konya’da da başarı ile uygulanıyor.

Türk Kızılayı Konya kan bağışçısı kazanım personeli Özlem Arslan Kuru, “Konya bağış merkezinden beklenen şehrimizdeki tüm hastanelerdeki kan ihtiyacının karşılanması. Aynı zamanda Karaman’da kan bağış merkezi olmaması sebebiyle Karaman’ın da kan ihtiyacını karşılamak bizim görev tanımımız içinde yer alıyor. Yıl içerisinde birçok kurumun desteği ve katkısı ile çeşitli kan bağışı etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında sürekli ve düzenli kan bağışçılarımız sabit kan alma merkezlerimize hafta içi ve hafta sonu kan bağışı yapabiliyorlar” dedi

KAN BAĞIŞINI ALIŞKANLIĞA DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Toplumda kan bağışını öncellikli davranışa dönüştürmeye çalıştıklarını belirten Özlem Arslan Kuru, “Bu amaçla öncelikle halkın kolay ulaşabileceği her noktada etkinlik düzenlemeye çalışıyoruz. Bunlar ilçeler olabiliyor, köyler kasabalar, üniversiteler olabiliyor. Kamu kurum kuruşları, STK’lar ve özel sektörde de kan bağışı etkinlikleri yapıyoruz. Bu yıl konsept olarak milli eğitim çalışmalarımıza ağırlık verdik. Aslında buradaki amacımız geleceğin kan bağışçılarının kazanılması, çocuklarımızın ilerde kan bağışını öncelikli davranışa dönüştürmek” diye konuştu.

250 BİN KİŞİYE ULAŞILDI

Kuru, okullarda yaptıkları kan bağışı etkinlikleriyle ilgili de bilgi verirken, öğrencilerin oldukça duyarlı olduğunu söyledi. Kuru, şöyle devam etti: “Bu yıl okullarda gerçekleştiğimiz kan bağış kampanyası ile hem öğrencilerimize hem de öğretmenlerimize bu konunun önemini anlattık. Konya merkez ve ilçelerde 80 okulumuzda kan bağışı etkinliği yaptık. 70-80 bin öğrenci vasıtasıyla veliler ve çevreleriyle 200-250 bin kişiye ulaştık. Kampanyalar sonucunda 5 bin kan bağışı alındı. Çocuklarımız kan bağışı kampanyası sürecinde hem kan bağışı hem de Türk Kızılayı hakkında önemli bilgiler edindiler. Çocuklarımız çok değişik sloganlar ve resimleri ile kan bağışı unutulmaz hale getirdi. Önümüzdeki yıl daha çok öğrencimize ulaşmayı hedefliyoruz.” (Muhammed Esad ÇAĞLA)

HABERE YORUM KAT