1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

- "Türkiye hiçbir müzakere masasında ve hiçbir şart altında birliğinden, beraberliğinden ve kendi mücadelesinden feragat etmez"- "Bazı konular vardır ki bunların üstünde müzakere yapılmaz. Terörle mücadele bunlardan birisidir"- "Ülkemiz için canını ortaya

A+A-


İSTANBUL (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin hiçbir müzakere masasında ve hiçbir şart altında birliğinden, beraberliğinden ve mücadelesinden feragat etmeyeceğini belirterek "Bazı konular vardır ki bunların üzerinde müzakere yapılmaz. Terörle mücadele bunlardan birisidir." dedi.

Bakan Kılıç, Kulüpler Birliği Vakfının İstanbul Maslak'taki merkezinin açılışına katıldı.

Açılışta konuşmasına, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 8 askere Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Kılıç, "Şehit haberleriyle hepimiz gerçekten derinden etkilendik. Bu sabah, ülkemizin birliğini, beraberliğini bölmek amacıyla hareket eden vatan hainleri tarafından yapılan saldırıda 8 askerimiz şehit düştü. Rabbim şehitlerimize rahmet eylesin. Ailelerine, milletimize başsağlığı diliyorum. Yaralı gazilerimize de acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Terör karşısında birlik içinde hareket etmenin önemine değinen Kılıç, "Bu üzücü olayları yaşadığımız zaman aslında bir açıdan baktığımızda bugün yaptığımız bu tür çalışmaların önemi daha da çok ortaya çıkıyor. Çünkü bizi bölmeye çalışanların, ülkemize ve milletimize ihanet edenlerin karşısındaki en büyük cevap birliğimiz, beraberliğimiz ve aynı zamanda hem uluslararası hem de ulusal anlamda yaptığımız farklı çalışmalardır." diye konuştu.


- "Terörle mücadele konusunda müzakere yapılamaz"


Türkiye'nin hiçbir şart altında birliğinden ve beraberliğinden feragat etmeyeceğini vurgulayan Bakan Akif Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gençlerimizin, bu ülkenin birliği ve beraberliği için ortaya koymuş oldukları fedakarlıkların bilincinde olarak, bu fedakarlıklarına saygı göstererek, değerini bilerek yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Bu anlamda Türkiye'nin hiçbir müzakere masasında ve hiçbir şart altında ülkesinin birliğinden, beraberliğinden ve kendi mücadelesinden feragat etmeyeceğini zaten Sayın Cumhurbaşkanımız dile getirmişti. Tekrar burada dile getiriyoruz. Bizden terörle mücadele konusunda, kurallarımızı kanunlarımızı gözden geçirmemizi isteyenlere şunu söylüyoruz; önce kendi ülkenizdeki terörle mücadele konusunda ne yaptığınıza bakın, ondan sonra gelip bizden herhangi bir şey talep edin. Yıllarca Türkiye'deki çok önemli birtakım konuların içerisinde olan ve sizlerden istenen teröristleri iade etmemekle göstermiş olduğunuz tavırları gözden geçirin. Biz her zaman şunu söyledik; Avrupa Birliği üyeliği Türkiye için stratejik bir hedeftir, Türkiye kendi özüyle, kurallarıyla, kanunlarıyla yolunda devam eder."


- "Terörle mücadelede müzakere yapılmaz"


Kılıç, Avrupa Birliği ile bir müzakere içerisinde orta yolda anlaşılması gereken, belki değişiklikler yapılması gereken bazı konuların olabileceğini belirterek, "Bazı konular vardır ki bunların üstünde müzakere yapılmaz. Terörle mücadele bunlardan birisidir. Terörle mücadelede tüm dünyanın birleşmesi gerekiyorsa da terörle ilgili olarak tanımları gözden geçirmesi gerekir. Çünkü terörün nerede, nasıl ve kim tarafından, ne zaman vuracağı belli olmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Akif Çağatay Kılıç, son günlerde, Fransa'da yapılacak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için "Acaba maçları seyircisiz mi oynatsak, yoksa seyircili mi oynatsak?" şeklinde bir tartışmanın olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Teröre karşı birlik ve beraberliğimizi ortaya koymak zorundayız. Paris'te, Londra'da, Brüksel'de ya da Berlin'de terör saldırısı olduğu zaman sesinizi yükseltip, İstanbul'da, Ankara'da, Diyarbakır'da, Samsun'da ya da ülkemizin herhangi bir yerinde olduğu zaman sessiz kalmakla olmaz. Her zaman beraber olmalıyız. Bizler, 'Terörün her türlüsüne karşıyız.' diyorsak, bizlere dost olarak hareket eden dostlarımız da bu noktada açık ve seçik olarak yanımızda durmaları gerekmektedir."


- "Şehitlerimize karşı sorumluluğumuz var"


Akif Çağatay Kılıç, sporun, birlikte fair play içinde hareket etmek olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu anlamda bütün kulüplerimizin, tüm spor camiamızın, sadece futbolun değil tüm spor dallarının da geliştirilmesi ile ilgili olarak yapılacak çalışmalar, bu birlik ve beraberliğin ortaya koyduğu bir mesajdır. Farklı renklere gönül vermiş taraftarlar tabii ki var ama işin özünde hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, bu ülkenin evladıyız. Dolayısıyla saha ve tribünlerdeki yaklaşımımızın bu anlamda çok dikkatli olması gerekir. Ülkemiz için canını ortaya koyan şehitlerimize karşı sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğun bilincinde olarak bu görevi ifa etmemiz ve aynı zamanda spor içerisindeki çalışmaları yapmamız gerekiyor."


- "Türk sporunun en büyük şansı Sayın Cumhurbaşkanımız"


Türk sporunun en büyük şansının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu dile getiren Kılıç, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekten spor camiasıyla iç içe. Sporun her türlü konusuyla yakından ilgilenerek, bizleri talimatlarıyla yönlendirmesiyle yaptığımız çalışmalar... Bu anlamda en önemli konulardan birisinin de tesis altyapımızın geliştirilmesi olduğunu hepimiz biliyoruz. 'Sadece tesisler olmaz' yönünde bazen eleştiriler olabiliyor. Doğru, sadece tesisle olmaz ama tesis olmadan da olmaz. Yıllarca spor camiamızın dile getirmiş olduğu konu, 'Sporcularımızı nerede yetiştireceğiz?' sorusuydu. İşte biz bu tesisleri AK Parti hükümetleri döneminde inşa ettik, ediyoruz, etmeye devam edeceğiz."

Bakan Akif Çağatay Kılıç, spor camiasının ortaya koyduğu birlik ve beraberliğin, ülke geneline yayılması adına örnek olması gerektiğini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Özellikle şu dönemde, sizlerden bir hükümet üyesi, bakan ve milletvekili olarak değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak bir ricada bulunuyorum; taraftarlarımız ve sporcularımız da dahil her türlü farklı fikir ayrılıklarınızı kenara koyun, bu ülkenin sizlerin ortaya koyacağı birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Bunu göstermemiz gerekmektedir. Sizlerin de üzerinize düşen bu sorumluluğu yerine getireceğinize inancım tamdır. Bizler size her konuda destek olmaya devam edeceğiz. Sporun ruhu birliktir, beraberliktir, kardeşliktir. Bizlerin hep beraber bunu ön plana çıkarması gerekmektedir."

HABERE YORUM KAT