1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Grip var, salgın yok
Grip var, salgın yok

Grip var, salgın yok

Konya’da sağlık kuruluşlarına grip şikayetiyle müracaat edenlerin sayısı hızla artarken, şehirde kulaktan kulağa yayılan, “içme suyu nedeniyle ishal salgını oluşmuş” rivayeti ise gerçeği yansıtmıyor

A+A-


HİJYENE DİKKAT
Sonbahar mevsimine girilmesi ile birlikte grip olan hasta sayısında artış gözlendi. Hava sıcaklıklarındaki ani değişikliğin de etkisiyle grip vakalarında ciddi bir artış gözlemleniyor. Doktorlar, mevsimsel gripten korunmak için hijyene ve beslenmeye önem verilmesi gerektiğini belirterek, bol miktarda sıvı alınmasını tavsiye ediyorlar. İstirahat ve ellerin sık sık yıkanması gribin tedavisinde oldukça önem arzederken, doktor tavsiyesiyle anti- viral ilaç da kullanılabiliyor. 
SALGIN DEDİKODUSU
Grip vakasındaki belirgin artış beraberinde salgın söylentilerini getirdi. Özellikle “içme suyu” kaynaklı olarak salgın hastalık oluştuğu dedikoduları kulaktan kulağa yayılırken, yetkililer Konya’da her hangi bir salgın olmadığını belirtti. Yetkili ağızlardan açıklama yapılmadığı sürece bu tür tevatürlere itibar edilmemesini isteyen İl Sağlık yetkilileri, mevsimsel grip için ise gerek polikliniklere gerekse de Aile Hekimleri’ne müracaat edilebileceğini ifade ettiler.  (M. Esad Çağla)

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT