1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Günde 500 ok atarak olimpiyatlara hazırlanıyor
Günde 500 ok atarak olimpiyatlara hazırlanıyor

Günde 500 ok atarak olimpiyatlara hazırlanıyor

- Bedensel engelli milli okçu Erdoğan Aygan:"Şu andaki hedefim, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda ülkeme madalya kazandırabilmek. Almadığım tek madalya bu kaldı"- "Günde yaklaşık 500 ok atıyorum. Her sporun zorlukları vardır ama okçuluğun farklı bir zorluğ

A+A-


ANTALYA (AA) - YUNUS İÇEN - Bedensel engelli milli okçu Erdoğan Aygan, günde yaklaşık 500 ok atarak 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na hazırlanıyor.

Erdoğan Aygan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2001 yılında geçirdiği motosiklet kazasının ardından bedensel engelli olduğunu söyledi. Kaza yaptıktan sonra gittiği fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde okçuluk sporuyla tanıştığını anlatan Aygan, merkezdeki 9 engelli bireyle İstanbul Okçuluk ve Spor Kulübü bünyesinde çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Makaralı yay kullanan 37 yaşındaki Erdoğan Aygan, kazandığı madalyalar ve başardığı işleri şöyle anlattı:

"2009'da okçuluğa başladıktan sonra 2010'da milli takıma katıldım ve Fransa'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda Avrupa üçüncüsü oldum. 2011'de dünya şampiyonu oldum ve 2012 Londra Olimpiyatları için olimpiyat vizesi alarak ilk defa Paralimpik Oyunları'na katıldım. 2013'de Bangkok'ta yapılan Dünya Şampiyonası'nda karışık takımda dünya rekoru kırdım ve şampiyon oldum. 2014'de takım halinde Avrupa şampiyonu, 2015'de dünya ikincisi ve yaklaşık bir ay önce de Avrupa şampiyonu olduk ve ülkemize döndük. Bugüne kadar kendime koyduğum hedeflerin hemen hemen hepsine ulaştım. Şu andaki hedefim, Brezilya'da düzenlenecek 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda ülkeme madalya kazandırabilmek. Almadığım tek madalya bu kaldı."


- Günde 500 ok atıyor


Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun milli takım sporcuları için günde 6 saatlik antrenman programı düzenlediğini belirten Erdoğan Aygan, kendisinin ise saat 09.00'dan 19.00'a kadar çalıştığını anlattı.

"Günde yaklaşık 500 ok atıyorum. Her sporun zorlukları vardır ama okçuluğun farklı bir zorluğu var." diyen Aygan, okçuluğun hem engelli hem de sağlam bireylerin ortak yaptıkları tek spor dalı olduğunun altını çizdi.

Hem Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun hem de Türkiye Okçuluk Federasyonunun sporcusu olmaktan da hoşlandığını dile getiren Aygan, "İlk başladığım zamanlarda çok zorlanıyordum ama her şeyin üstesinden gelinebildiğini gördüm. Yüzde 95 engelliyim. Evden dışarı çıkmam bile çok zor. Kaza yaptığımda 3 senem evde geçti. Arkadaşlarımın ısrarları sayesinde dışarı çıktım ve üstesinden geldim." şeklinde görüşlerini aktardı.

Günde 500 ok atarak olimpiyatlara hazırlanıyor

Günde 500 ok atarak olimpiyatlara hazırlanıyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT