1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Güneş Kalbe İyi Geliyor
Güneş Kalbe İyi Geliyor

Güneş Kalbe İyi Geliyor

SİVAS (AA) - Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, bahar ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte insanların güneş ışınlarından...

A+A-

SİVAS (AA) - Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, bahar ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte insanların güneş ışınlarından mümkün olduğunca faydalanmasını tavsiye ederek, güneşin kalp sağlığına iyi geldiğini bildirdi.

Erdoğu, yaptığı yazılı açıklamada, kalp yetmezliğinin önemli nedenlerinden birinin de D vitamini eksikliği olduğunu vurguladı.

Araştırmalarda kanında D vitamini eksikliği olan kişilerin kalp krizi veya beyin kanaması geçirme ve kalp yetmezliğine yakalanma riskinin, kanındaki D vitamini seviyesi daha yüksek kişilere göre iki kat fazla olduğunu aktaran Erdoğu, "Yine yapılan araştırmalara göre vücuttaki D vitamini eksikliğini gidermek, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. D vitamini takviye edici ilaçlar günümüzde revaçta ve D vitamini düzeyinin kanda bakılması oldukça yaygın. Kendi klinik deneyimimizde de görüyoruz ki D vitamini eksikliği çoklu damar hastalıklarına sebep oluyor." ifadelerini kullandı.

Hastaların vitamini takviye olarak almalarından ziyade doğrudan kaynağından yani güneşten doğal yolla almalarını tavsiye eden Erdoğu, şunları kaydetti:

"Güneş ışığı tüm canlılar için olmazsa olmazdır. Ancak günümüzde insanlar yarattıkları yaşam koşulları, giyim kuşam adetleri nedeniyle güneşten yeterince faydalanamamaktadır. Cinsiyetler açısından baktığımızda kadınlarda D vitaminini daha çok eksik görmekteyiz. Günümüzde köyde yaşayan tarım ve hayvancılık yapan bir kadın metropollerde ofiste çalışan bir kadından daha çok güneş ışığını alıyordur. Hiçbir ilaç, doğal olarak alınan D vitamini kadar etkili olamayabilir."

- "Kalp hastaları eve kapanmasın"

Genel olarak kalp rahatsızlığı bulunan özellikle yaşlı hastaların daha çok kapalı ortamlarda zaman geçirdiğine dikkat çeken Erdoğu, "Hastalarıma mümkün olduğunca güneşten faydalanmalarını tavsiye ediyorum. Ancak güneş ışınlarının dik olduğu saatler ve çok sıcak saatlerde değil mümkün olduğunca sabah güneşi ve akşam güneşinden faydalanmaları daha iyi olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Sağlıklı insanlardaki hastalık hissinin en büyük nedeninin psikolojik stres olduğunu, stresle baş etmenin yolunun ise insanın kendine daha çok zaman ayırması, mevsimlerin tadını çıkarması, doğan güneşe yakışır şekilde ondan en verimli şekilde faydalanması olduğunu aktaran Erdoğu, şu tavsiyelerde bulundu:

"Güneş ışığı sadece kemiklerimiz ve kalbimiz için iyi gelmiyor. Günümüzde hekimler olarak sadece hastalıklarla uğraşmıyoruz. Neredeyse baktığımız hastaların yarısı hasta olmayan ama kendini hasta hisseden insanlar. Hayata pencerelerin arkasından değil güneşin altından bakmak gerekir. Doğanın coştuğu, yüzlerce rengi güneşin altına serdiği bu günlerde insanların yaşam kaygısıyla koşturmacanın ötesine geçmeyen hayatlarında biraz bu güzellikleri, uyanışı fark edip bir saat dahi olsa toprağa dokunmaları, güneşin altında uzanmaları, anın tadını çıkarmalarını öneriyorum."

HABERE YORUM KAT