Halep'teki PYD varlığı

Halep'teki PYD varlığı

Suriye'de önde gelen silahlı muhalif gruplardan İslam Ordusu'nun kuzey cephesi komutanı Faris:-"Şeyh Maksud ve Kastillo yolunda PKK’nın saldırılarını durdurmak için mücadele ediyoruz"-"Muhalifler olarak buna (Esed rejiminin ateşesi ihlal etmesi) bir süre

HALEP (AA) - LEVENT TOK - Suriye'de önde gelen silahlı muhalif gruplardan İslam Ordusu'nun kuzey cephesi komutanı Ebu Faris, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Halep merkezdeki muhaliflerin İdlib ile bağlantısını kesme girişimlerini ve örgütün kendilerine yönelik propagandasını engellemek için mücadele ettiklerini söyledi.

Kastillo yolu, Halep merkezden İdlib'e, oradan Türkiye sınırına uzanan muhaliflerin kontrolündeki alana geçit sağlıyor. Halep merkezin kuzeyinden Türkiye'ye ulaşan insani koridorun kapatılmasında işbirliği yapan PYD ve rejim, şimdi de bu çıkışın kapatılması için ortak hareket ediyor. Bu açıdan Halep merkezin çıkış yolu üzerindeki boğazın sol yakasında, PYD kontrolündeki Şeyh Maksud bölgesi stratejik önem arz ediyor. PYD, adacık şeklindeki bölgeden, boğazın kapanmasını engellemeye çalışan muhaliflere baskı uyguluyor.

İslam Ordusu'nun Halep-İdlib-Lazkiye-Hama operasyonlarından sorumlu Faris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, grubun esas etkinlik alanı olan Şam'dan kuzeye açıldıklarını ve PYD'nin Kastillo yoluna saldırılarını durdurmak için mücadele ettiklerini anlattı.

Faris, PYD'nin İslam Ordusu'nun geçen ay başındaki operasyon sırasında Kastillo yolunun doğusunda PYD'nin kontrolündeki Şeyh Maksud'ta kimyasal silah kullandığını iddia ettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Bu operasyonda da Fil Füzesi adı verilen oldukça güçlü füzelerimizi kullandık. PKK ise fil füzesi ile yapılan saldırıyı kimyasal olarak lanse etti. PKK’nın bu girişiminin Cenevre'deki Suriye görüşmelerine denk gelmesini iyi okumak gerek. Müzakere heyetindeki üyemiz Muhammed Alluş’un devre dışı bırakılması için ne tür baskılar olduğunu biliyoruz. Bunlar işe yaramayınca PKK araya girerek bu propaganda ile muhalifleri saf dışı bırakmak istedi."

PYD'nin geçen ay başındaki Kastillo yolunu kesme girişimi, muhalifler tarafından püskürtülmüştü.

- "Ateşkes, Esed'e zaman ve güç kazandırmak için"

Faris, 27 Şubat'ta yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki geçici ve kısmi ateşkesin "Esed rejimine zaman ve güç kazandırmak için planlanmış bir süreç olduğunu" söyledi.

Son dönemde Suriye'de artan İran askeri varlığına ilişkin Faris, "Sözde ateşkes süresinde İran içinde 'Suriye'de cihat' diye büyük bir propaganda yapıldı. En az iki tugay İran askeri Suriye’ye girdi. Yine ateşkes sürecinde Halep muhasarası için rejim alana yayılma taktiği ile Lazkiye bölgesinde saldırıya geçti." ifadesini kullandı.

Faris, Esed rejiminin ilk günden bu yana ateşkesi ihlal ettiğini vurgulayarak, "Buna bir süre sessiz kaldık ancak rejim saldırılarının boyutu büyüdükçe meşru müdafaa hakkımızı kullanarak Halep’te, Lazkiye, Hama ile Humus'un kuzeyinde operasyonlara başladık” ​dedi.

- Şam'daki en büyük grup

Örgüt, Ocak 2012’de Şam’ın Doğu Guta bölgesinde etkin hale gelen "Liva El İslam"ı kuran Zehran Alluş’un birlik çabaları neticesinde 2013 yılında Şam’da doğdu. Örgüt, 29 Eylül 2013'te Liva El İslam ve 49 küçük grubun birleşmesiyle ilan edildi.

Askeri açıdan Şam merkezindeki en büyük ve donanımlı grup olan İslam Ordusu, yaklaşık 9 bin savaşçı, zırhlı birlik ve tanksavar donanımlarına sahip. Rusya, terör örgütü olarak gördüğü İslam Ordusu'nun karargahlarına birçok kez hava saldırısı düzenlemişti. Rus ordusu, 25 Aralık 2015'teki hava saldırısında örgüt lideri Zehran Alluş'u öldürmüştü.

Grup, Şam’ın Doğu Guta bölgesi ağırlıklı olmak üzere Kalamun ve kısmen Kuneytra'da etkili. 2015 yılı içinde kuzeye açılma hamlesi dahilinde de Halep, İdlib'in kuzeyi ve Hama'nın kuzeyine de sıçramış durumda. İslam Ordusu, DAEŞ’e karşı Yermük ve Kadam’daki operasyonlarında Ahraru’ş Şam ile işbirliği yapıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.