Hasan Ekici’den KDV düzenlemesine tepki

Hasan Ekici’den KDV düzenlemesine tepki
Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, TBMM’de görüşülmekte olan Torba Kanun tasarısındaki Katma Değer Vergisi düzenlemelerini eleştirdi.

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, TBMM’de görüşülmekte olan Torba Kanun tasarısındaki Katma Değer Vergisi düzenlemelerini eleştirdi. Ekici, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “KDV Kanunu’nda yapılan değişiklikler mükelleflerin ve mali müşavirlerin iş yükünü artıracak ve KDV iade süreçlerini yavaşlatacaktır. KDV tevkifatı yapan mükellefler cezalandırılmaktadır. Torba Kanun tasarısıyla KDV Kanunu’nun tevkif edilen KDV’nin indirimini, beyan süresini ve ödeme zamanını düzenleyen hükümlerinde değişiklik yapılmaktadır. Yapılan değişiklikle KDV tevkifatı yapmakla sorumlu olan mükelleflerin KDV indiriminden faydalanabilmeleri için tevkif ettikleri KDV’yi vergi dairesine ödeme şartı getirilmektedir. Bu düzenleme ile KDV tevkifatı yapmakla sorumlu olan mükellefler tevkif ettikleri KDV’yi vergi dairesine ödemedikleri sürece indirimden faydalanamayacaklar. Daha önce Yargının iptal ettiği bir düzenlemeyi Kanuni düzenleme yapmak suretiyle ısrarla yeniden gündeme getirmek son derece yanlış bir bakış açısıdır. Çünkü yapılmak istenen düzenleme Katma Değer Vergisi Kanunu’nun hem genel sistematiğine hem de KDV iade sistematiğinin özüne aykırıdır.” dedi.

“MÜKELLEFLER ARASINDA EŞİTSİZLİĞE NEDEN OLUR”

“Mükelleflerin kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla düzenlenen faturalarda gösterilen KDV’yi vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan KDV’den indirebilecekleri 29’uncu maddenin (a) bendinde açıkça düzenlenmiştir” diyen Ekici, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Buna bir istisna getirmeye çalışmak KDV sistematiğini bozacak, mükellefler arasında eşitsizliğe ve haksızlığa neden olacaktır. Tevkifat yapan alıcının beyan etmesine rağmen ödeme güçlüğü ya da likidite sıkıntısı gibi nedenlerle daha sonra ödeyebileceği KDV’yi indirim konusu yapamaması kabul edilemez. Bu durum mükellefler arası eşitsizliğe sebep olacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş alıcı kapsamına alınan mükelleflere büyük bir iş yükü ve mali zorluk getirilmiş olacaktır. KDV tevkifatı yapan mükellefler adeta cezalandırılacaktır. Ayrıca yapılan düzenleme muhasebe işlem süreçleri ile beyanname hazırlama süreçlerini de olumsuz etkileyecektir. Yapılan değişiklik meslek mensupları tarafından her tevkifata ait ödeme işlemlerini de ayrı ayrı takip etmesi yükümlülüğünü doğuracaktır. Muhasebe meslek camiamızın zaten yoğun olan iş yükünde ciddi bir artışa da yol açacaktır.”

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.