1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Haşim'in dizeleri yeni bestede hayat buldu
Haşim'in dizeleri yeni bestede hayat buldu

Haşim'in dizeleri yeni bestede hayat buldu

Okurlarının önüne büyülü bir dünya seren Ahmet Haşim'in "Ruhum", "Kuğular" ve "Batan Ayın Kenarına Satırlar" şiirleri ile İrlandalı şair William Butler Yeats'in dizeleri harmanlanarak yeni bir bestede ses buldu- Beste, sıra dışı konserlere imza atan İrlan

A+A-

ANKARA (AA) - YILDIZ AKTAŞ - Okurlarının önüne büyülü bir dünya seren Ahmet Haşim'in şiirleri "Ruhum", "Kuğular" ve "Batan Ayın Kenarına Satırlar" ile İrlandalı Nobel ödüllü şair William Butler Yeats'in dizeleri harmanlanarak yeni bir bestede ses buldu.

Sembolizm akımına yakın iki şairin dizelerinin ele alındığı beste, sıra dışı konserlere imza atan İrlandalı topluluk Yurodny Ensemble tarafından, Türk ve İrlanda müziğinin enstrümanlarıyla "törensel bir drama" ile yarın akşam dinleyicilere sunulacak.

Besteci Onur Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İrlandalı Yurodny Ensemble grubuyla Ankara Müzik Festivali kapsamında yarın saat 20.00'de MEB Şura Salonu'nda bir konser vereceklerini belirtti.

Konserde, kendisine ait bestenin ilk seslendirmesinin yapılacağını ifade eden Türkmen, beste ile 20. yüzyılın önemli şairlerinden İrlandalı William Butler Yeats ile aynı dönemde yaşayan Ahmet Haşim'in şiirlerini bir araya getirdiklerini kaydetti.

Aynı dönemde yaşayan iki şairin önemli benzerlikleri bulunduğunu dile getiren Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ahmet Haşim ülkemizin en önemli şairlerinden biri, Yeats de İrlandalı çok ünlü bir şair ve oyun yazarı. Aynı zamanda da 1923 yılında Nobel Edebiyat Ödülü almış bir isim. İki şairi bir araya getirirken, ay, kuğu ve ruh imgeleri üzerinden giderek şiirleri dramatik bir bütünlüğe oturttum. Bu üç imgeyi aslında zaman kavramının birer basamağı olarak belirledim. Konserde müzisyenler zaman üzerine bir tür törensel drama seslendirecek ve sahnede aktif olarak bir gösteri sunacaklar. Üç imge üzerinden geçen eser, yaklaşık 60 dakika sürecek."

Besteyi yaklaşık iki yılda hazırladığını anlatan Türkmen, sahnede, müziğin şiirlerin çok ötesine geçmemesine dikkat ettiğini söyledi.

Dinleyicilerin şiirlerde yaşadıklarına çok benzeyen bir ruh halini bestede bulacaklarını ifade eden Türkmen, bestede Haşim ve Yeats arasındaki farlılıkların bir bütünlüğe ulaştığını dile getirdi.

Bestede Haşim'in "Batan Ayın Kenarına Satırlar", "Kuğular" ve "Ruhum" ile Yeats'ın "Among School Children" ve "Sailing to Byzantium" isimli şiirlerinin bir araya getirildiğini anlatan Türkmen, Ankara Müzik Festivali'nde bestenin dünyadaki ilk seslendirmesinin yapılacağını bildirdi.

Türkmen, ilk seslendirmenin özel bir ekip tarafından filme alınacağını ve belgeselinin de hazırlanacağını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT