1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Hayatındaki boşluğu el sanatlarıyla dolduruyor
Hayatındaki boşluğu el sanatlarıyla dolduruyor

Hayatındaki boşluğu el sanatlarıyla dolduruyor

Eşini 12 yıl önce kaybettikten sonra Osmanlı el sanatlarına yönelen Recep Aykan, ilerleyen yaşına aldırmadan İzmir'den Gaziantep'e gelerek bakır ve sedef işlemeciliği öğreniyor- Aykan: - "Antep'te sedef ve bakır işlemeciliğini öğreniyorum. Buradan öğrendi

A+A-

GAZİANTEP (AA) - FERİDE PELİN İNAL - Eşini 12 yıl önce kaybettikten sonra Osmanlı el sanatlarına ilgi duyan Recep Aykan, ilerleyen yaşına rağmen İzmir'den geldiği Gaziantep'te bakır ve sedef işlemeciliği öğreniyor.

Ressam Recep Aykan (70), 2004 yılında eşininin ölümünün ardından el sanatlarına merak sardı. Osmanlı dönemi sanatlarını yerinde öğrenmek için yaşadığı İzmir'den bir süreliğine ayrılan Aykan, bir yıl önce geldiği Gaziantep'te hem bakır hem de sedef işlemeciliği kurslarına katılıyor.

Gününün yarısını Şehitkamil Halk Eğitim Merkezinde sedef işlemeciliği kursunda, diğer yarısını da Bakırcılar Odasının bakır işleme kursunda geçiren Aykan, yerinde öğrendiği işlemeleri İzmir halkına da öğretmek istiyor.

Aykan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi öldükten sonra büyük bir boşluğa düştüğünü anlatarak, "Bu boşluğu halk eğitimdeki sanatlarla doldurdum ve kendime geldim. Geçen seneden beri Antep’te sedef ve bakır işlemeciliğini öğreniyorum. Hedefim öğrendiklerimi bilmeyenlere aktarmak." dedi.

Gaziantep'in meşhur el sanatlarını yerinde öğrenmek için kente geldiğini ifade eden Aykan, kentte akrabasının bulunmadığını, İzmir'deki bakır tel hocasının teşvikiyle şehire geldiğini belirterek, şöyle dedi:

"Bakır işlemeciliğini öğrenmek için kente geldim ama sonra sedef kursu açılacağını duyunca onu da öğrenmek istedim. Buradan döndükten sonra İzmir Halk Eğitim Merkezinde kurs açacağım. Buraya gelince insanların çok iyi olduğunu gördüm. Buradaki insanların iyiliklerini gittiğim her yerde anlatıyorum. Ben de artık kendimi Gaziantepli olarak kabul ediyorum."

- "Yaşından dolayı endişelenmiştim"

Sedef ustası Mehmet Cankesen, Aykan'ı ilk gördüğünde yaşından dolayı öğrenemeyeceği endişesine kapıldığını ama zamanla Aykan'ın azmini ve isteğini gördüğünü söyledi.

Bu yaşta birine ilk kez eğitim verdiğini anlatan Cankesen, "Recep amca buraya geldiği zaman hiç durmak, yorulmak nedir bilmiyor. Recep amcanın torunlarına hazırladığı bir şark odasını dolduracak kadar eseri var. Allah kısmet ederse burada yaptıklarını torunlarına İzmir’e götürecek." diye konuştu.

Recep Aykan’ın azminin diğer kursiyerlere de örnek olduğunu dile getiren Cankesen, Aykan’ın isteğini ve şevkini gören kursiyerlerin de işlerine daha çok sarıldığını ifade ederek, yaşın öğrenmeye engel olmadığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT