1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Ağrı Milletvekili Taşdemir:
HDP Ağrı Milletvekili Taşdemir:

HDP Ağrı Milletvekili Taşdemir:

"Evlenme kadar boşanmanın da normal bir süreç olarak ele alınması gerekiyor. Bu bir tabu değildir"

A+A-

TBMM (AA) - HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, evlenme kadar boşanmanın da normal bir süreç olarak ele alınması gerektiğini belirterek, "Bu bir tabu değildir." dedi.

Taşdemir, bir grup HDP'li kadın milletvekiliyle TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun partilerin ortak önerileri ile kurulduğunu söyledi.

Komisyon raporunun ise iktidar partisinin görüşleri ve önerileri doğrultusunda yazıldığını, hükümete yakın uzmanların dinlenildiğini, kendi önerdikleri isimlere söz hakkı verilmediğini savunan Taşdemir, rapora ilişkin muhalefet şerhinde çekincelerini açıkça sunduklarını belirtti.

Önerilerde iki sorunun öne çıktığını anlatan Taşdemir, "Birincisi, hukuken yetkisiz makamların yetkilendiriliyor olmasıdır. Çocuk temsilinde bakanlığa yetki verilmesi bizler açısından büyük bir problem. İkincisi ise kadınların tarihsel kazanımlarının geri alınmasıdır. Nafakayla ilgili öneriler problemlidir. Burada tekrar erkeklerin hakları ve erkek korunuyor." diye konuştu.

Taşdemir, Türkiye'de evlilik yaşının 18 olması gerektiği konusunda uzun yıllardır mücadele ettiklerini belirterek, erken ve çocuk yaşta evliliklerin sakıncalarına işaret etti.

Komisyon raporunda önerilen düzenlemelerle istismar uygulayanların adeta ödüllendirildiğini öne süren Taşdemir, "Burada öneri olarak sunulan 5 yıllık evli kalındığında cezasızlık durumunun devreye girmesiydi. Bu süreci kimin izleyeceği gibi konularda belirsizlik var." dedi.

Komisyonu "boşanmanın önlenmesi" olarak tanımladıklarına işaret eden Taşdemir, Türkiye'nin Avrupa'da boşanma hızının en düşük olduğu ülkeler içerisinde yer aldığını ve Türkiye'de boşanma sorunu olmadığını söyledi.

Taşdemir, "Evlenme kadar boşanmanın da normal bir süreç olarak ele alınması gerekiyor. Bu bir tabu değildir. Tabu haline getirildiğinde kadınlar ve çocuklar bu şiddet döngüsü içinde kalıyorlar ve buna rıza göstermek zorunda bırakılıyorlar." ifadesini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT