1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'de "dokunulmazlık" tartışması sürüyor
HDP'de "dokunulmazlık" tartışması sürüyor

HDP'de "dokunulmazlık" tartışması sürüyor

Parti Sözcüsü Bilgen:- "Önümüzdeki dönemde atılacak adımlara ilişkin parti olarak değerlendirmelerimiz devam ediyor"- "Tavrımızı kararlı bir biçimde sürdüreceğiz"

A+A-

TBMM (AA) - ALPER ATALAY - HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, dokunulmazlıkların kaldırılması durumunda atılacak adımlara ilişkin parti olarak değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi.

Dokunulmazlıklar konusundaki anayasa değişikliği teklifinin TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edilmesinin ardından iç toplantılara başlayan HDP yönetimi bir dizi temasta bulunacak. Partinin tutumu, MYK toplantısında ele alınacak. HDP yönetimi ayrıca toplumun çeşitli kesimleri ile bir araya gelerek dokunulmazlık konusunda duyarlılık yaratmaya çalışacak.

Dokunulmazlık tartışmaları ve partinin belirleyeceği yol haritasına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Bilgen, kendilerinin halen dokunulmazlık konusunun demokratik teamüller ekseninde seyretmesi ve seçilmişlerin geleceğiyle ilgili kararların sandıkta verilmesinin önemseneceğini umut ettiklerini belirtti.

Bilgen, "Büyük bir kaosa neden olabilecek ve Türkiye'de çatışmayı derinleştirerek, temel sorunların siyasal zeminde çözümünü imkansızlaştıracak bir sürece fırsat verilmeyeceğini umut etmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Milletvekillerinin yargılanmasının formüllerinin başka türlü geliştirilebileceğini vurgulayan Bilgen, mevcut mevzuat üzerinden ya da bilinen normal prosedür üzerinden de yeni bir anayasal düzenleme ile farklı alternatiflerin konuşulabileceğini fakat komisyondan geçen düzenlemenin tümüyle krizi büyütecek riski kontrol edilemez noktaya taşıyacak nitelikte olduğunu savundu.

- "Tavrımızı sürdüreceğiz"

Bilgen, sürecin hesaplaşma veya tasfiyeye dönüşmesi durumunda önüne geçmenin veya kontrol altına almanın bugünkü kadar kolay olmayacağının altını çizdi. Tavırlarını kararlı bir biçimde sürdüreceklerine işaret eden Ayhan Bilgen, "Eğer Türkiye HDP'li milletvekillerinin parlamentodan uzaklaştırılmasını barışa ve demokratik çözüme hizmet edecek bir yol gibi görüyorsa burada büyük bir yanılgı ve tehlikeli bir algı operasyonu var. MYK toplantımızı yapacağız. Önümüzdeki dönemde atılacak adımlara ilişkin parti olarak değerlendirmelerimiz devam ediyor." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT