Helvacızade Grubu’ndan Çifte Başarı

Helvacızade Grubu’ndan Çifte Başarı

Helvacızade Grubu, Zade ve Zade Vital Üretim Tesisleri ile Türkiye’de ilk kez iki ayrı “TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandı.

Helvacızade Grubu, Zade ve Zade Vital Üretim Tesisleri ile Türkiye’de ilk kez iki ayrı “TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandı. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve TSE Başkanı Adem Şahin  TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgelerini Zade ve Zade Vital Tesisleri’nde Helvacızade Grubu’na takdim etti

135 yıllık köklü geçmişiyle Zade markası ile yemeklik bitkisel sıvı yağ ve Zade Vital markası ile sağlık alanında faaliyet gösteren Helvacızade Grubu, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını döneminde güvenli üretimdeki başarısını ve iddiasını bir kez daha gösterdi. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) uzmanlarının yürürlüğe koyduğu “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu” kapsamında verilen TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni ilk kez iki ayrı tesisi ile almaya hak kazandı.

Şirketlerin hijyenik üretim standartlarının uygunluğunu ölçümleyen kılavuz niteliğindeki bu belge, şirketlerin hijyen ve sanitasyon uygulamalarını değerlendiriliyor. Zade Vital İlaç Üretim Tesisleri, kendi alanında belge almaya hak kazanan ilk kurum oldu. Uluslararası kalite belgesi; çalışanlara  Covid-19 testinin yapılması, insan sağlığına uygun üretime teşvik edilmesi, korunma ve kontrol önlemleri yönetimi, eğitim, atık yönetimi ve hijyenik bir şekilde sosyal ve ortak kullanım alanları gibi pek çok kriterin değerlendirilmesiyle veriliyor.

Helvacızade Grubu’nun tesislerinde gerçekleşen törende konuşan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede şunları söyledi; ‘’ Bugün Güvenli Üretim Belgesi için bir aradayız. Helvacızade Grubu, Bakanlığımızın önem verdiği üniversite-sanayi iş birliği Türkiye’nin öncü kurumlarından biri olarak yerini alıyor. TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi sayesinde çalışanların iş yerlerine olan güveni arttı, verimliliğe katkıda bulunduk. İnsan sağlığında uygun üretime teşvik ederek tüketicilerin hijyen konusunda kafalarında oluşan soru işaretlerini giderdik. Belgelendirme faaliyetlerimiz firmalarımıza uluslararası arenada katkı sağladı, firmalarımızın iç ve dış pazarlara ulaşmasında önemli kriterlerden biri haline geldi, yapılan belgelendirme ile salgın ortamında güven kavramını her türlü ekonomik faaliyetin merkezine yerleştirdik. Sanayi tesisleriyle başladığımız hizmet sektörüyle devam ettirdiğimiz güvenli üretim, güvenli hizmet belgesi ve kılavuzlarını başka sektörlere de yaymayı planlıyoruz. Denetlemelerimizin sonucunda bu belgeyi, Helvacızade Grubu ve Zade Vital  almaya hak kazandı.”

TSE Başkanı Adem Şahin yaptığı konuşmada ise,  ‘’Yeni normal dönemini anlatırken maske, mesafe ve hijyene dikkat etmemiz lazım diyoruz. Pandemi sürecinde üretimin kesintisiz devam etmesini sağlayacak önlemlerin alınması çok önemli… Üretimin devamı adına aldığımız tedbirleri uygulayan ve belgelendirmeyi Türkiye’de ilk almaya hak kazanan Helvacızade Grubu’na teşekkür ediyorum. Alınan belgeyle ayrıca güvenli bir firmanın milli standartizasyon ve belgelendirme teşkilatımıza olan güveni de söz konusudur” ifadelerini kullandı.

helvacizade-grubu-belge-toreni.jpg

t-c-sanayi-ve-teknoloji-bakan-yardimcisi-hasan-buyukdede-helvacizade-grubu-yonetim-kurulu-baskani-tahir-buyukhelvacigil.jpg

genel.jpg

 ‘’ÇALIŞMA AZMİMİZ DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE DAHA SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN’

Helvacızade Grubu CEO’su ve 3.kuşak üyesi Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil ise yaptığı konuşmada; ‘’Covid 19 pandemi sürecini, Sağlık Bakanı’mızın da dediği gibi, “Sorun küresel, çözüm yerel” hedefiyle, devlet-millet elele mücadele ediyoruz. Ülke olarak da, dünyanın takdirini kazanan bir performans gösteriyoruz. Bundan 8 yıl önce ise nesiller boyu sağlık diyerek üniversite-sanayi iş birliğinde sosyal sorumluluk projemiz Zade Vital’i hayata geçirdik. Bu kısa sürede tüm dünyada her yıl yaklaşık 4.2 Trilyon Dolar harcanan pazarı,  Türk tohumlarının şifası ile tanıştırdık, 7 kıtaya yayıldık.  67 Türk bitkisini dünyaya taşıdık 2023’te hedefimiz; bu rakamı 200 Türk bitkisine çıkarmak. Yaşadığımız pandemi döneminde iyi üretim uygulamalarımızla hijyen tedbirlerimiz her zaman üst seviyede tutmakla yetinmedik. Sağlık profesyonellerimize destek verdik, aslında virüse karşı topyekün direnç gösterdik. Halkımızın ihtiyaçlarını ön planda tutarak üretim kapasitemizi maksimum seviyeye çıkardık. Yeni iş imkanları sunup istihdamımızı arttırarak ülke ekonomimize katma değer sağlamak önceliğimiz oldu.  Bu çalışma azmimiz daha güçlü bir Türkiye daha sağlıklı bir gelecek için… TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi, doğru yolda ilerlediğimizin en büyük kanıtı. Bu belge uluslararası platformlarda, ihracat ayağında şüphesiz ki; Türk markaları için güven unsuru oluşturacak” dedi.

İBRAHİM ÇİÇEKÇİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.