1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Hizbullah'ın üst düzey komutanının Suriye'de öldürülmesi
Hizbullah'ın üst düzey komutanının Suriye'de öldürülmesi

Hizbullah'ın üst düzey komutanının Suriye'de öldürülmesi

Lübnan eski Başbakanı Hariri'ye yönelik suikastın sorumlusu olarak aranan isimlerden Bedreddin, Hizbullah'ın Suriye'deki operasyonlarını yönetiyordu

A+A-

BEYRUT (AA) - Hizbullah'ın Suriye'de öldürülen en üst düzey komutanı "izi sürülemeyen hayalet" olarak tanımlanan Mustafa Bedreddin, Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastının aranan zanlılarından olmasının yanı sıra, örgütün Suriye iç savaşındaki kanlı müdahalesinde de kritik önem taşıyordu.

Bedreddin, 1961 yılında başkent Beyrut'ta Şii nüfusun yaşadığı Gubeyri mahallesinde doğdu. Lübnan iç savaşı sırasında Filistinli gruplardan Fetih hareketinin silahlı kanadında savaşan Bedreddin, eniştesi İmad Mugniye ile Hizbullah'ın kurucu kadrosunda yer aldı.

Hizbullah'ın Şura Meclisi üyeliğine kadar yükselen Bedreddin, bomba yapımındaki yeteneklerinin yanı sıra Hizbullah'ın yurtdışı operasyonlarını yönetiyordu. Bedreddin'in adı, Kasım 1983'te Beyrut'ta Amerikan ve Fransız askeri üslerine düzenlenen ve 305 kişinin hayatını kaybettiği saldırılardaki rolü nedeniyle uluslararası terör listelerinde yer alıyordu.

Kuveyt'e sahte pasaportla giren Bedreddin, aralarında Amerikan ve Fransız büyükelçiliklerinin de yer aldığı aynı gün gerçekleşen yedi bombalı saldırıyla ilgili tutuklanan 17 kişinin arasındaydı.

- Hizbullah'ın Suriye operasyonlarını yönetiyordu

Kuveyt'te idama mahkum edilen Bedreddin, eniştesi Mugniye'nin kendisini serbest bıraktırma adına baskı yapmak için bazı batılıları rehin alma ve uçak kaçırma eylemlerine rağmen serbest kalamadı. Saddam Hüseyin'in 1990 yılında Kuveyt'i işgali sonrasında hapishaneden kaçan Bedreddin, önce Bağdat'a sonra İran'a gitti, oradan da Lübnan'a döndü.

Bedreddin, Hasan Nasrallah'ın, Hizbullah'ın genel sekreterliği görevine gelmesinin ardından, Nasrallah'ın danışmanı oldu. Lübnan Başbakanı Hariri'nin 2005 yılında uğradığı suikasttan dolayı kurulan Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Özel Mahkemesi'nin arananlar listesindeydi.

Eniştesi Mugniye'nin 2008 yılında Şam'da CIA ve Mossad'ın ortak operasyonuyla öldürülmesinin ardından Bedreddin'in, Hizbullah'ın silahlı kanadının başına geçtiği öne sürüldü.

Hariri suikastını araştıran savcıların "izi sürülemeyen hayalet" lakabını kullandıkları Bedreddin'in, örgütün uluslararası operasyonlarının yanı sıra Suriye rejimiyle ilişkilerini koordine ettiği, Hizbullah'ın Suriye operasyonlarını yönettiği biliniyordu.

Hizbullah komutanı Bedreddin'in öldüğü saldırıyı İran'a yakın basın kuruluşları İsrail'in düzenlediğini iddia etti.

İmad Mugniye, Cihad Mugniye, Dürzi komutan Samir Kuntar gibi Hizbullah'ın üst düzey isimleri de Suriye'de öldürülmüştü.

HABERE YORUM KAT