İdam cezasının yeni yöntemi tartışmalara neden oldu

İdam cezasının yeni yöntemi tartışmalara neden oldu
Cinayet suçundan ölüm cezasına çarptırılan Eugene Smith isimli bir mahkum, ABD'nin Alabama eyaletinde nitrojen gazıyla zehirlenerek idam edildi.

Cinayet suçundan ölüm cezasına çarptırılan Eugene Smith isimli bir mahkum, ABD'nin Alabama eyaletinde nitrojen gazıyla zehirlenerek idam edildi.

Smith, cezası bu yolla infaz edilen ilk idam mahkumu olarak verilere geçerken, uygulama insan hakları tartışmalarını da beraberinde getirdi.

İdam cezasının gerçekleştirdiği ülkelerden biri olan ABD'de bir ilk oldu.

Cinayet suçundan ölüm cezasına çarptırılan Eugene Smith isimli bir mahkum Alabama eyaletinde nitrojen gazıyla zehirlenerek idam edildi.

Alabama hapishane sözcüsü Kelly Betts, özel bir maske takılarak nitrojen gazı soluması mümkün hale gelmiş Smith'in yerel saatle 20.25'te öldüğünü açıkladı. "Nitrojen hipoksisi" olarak bilinen yeni infaz metodu ABD'nin yanı sıra dünyada da bir ilk olarak verilere geçti. 1989 senesinde bir din adamının eşi olan Elizabeth Sennett'i kiralık katil olarak öldürmekten suçlu olan 58 yaşındaki Smith'e verilen idam cezası 2022 senesinde zehirli iğne ile infaz edilmeye çalışılmıştı. Smith'in damar yolunun bulunamaması sebebiyle infaz ertelenmişti.

İNFAZIN DURDURULMASI TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Nitrojen gazının ölüm cezasının infazında kullanılacak olması kamuoyunun farklı kısımlarını tepkisini çekmişti.

İnsan hakları savunucuları daha önce yapılmamış olan bu metoda karşı çıkmıştı. Smith'in avukatının infazın durdurulması isteği de Federal Mahkeme tarafından reddedilmişti. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ise daha önce hiç yaşanmamış bir infaz yönteminin işkence ya da insanlık dışı uygulama anlamına gelebileceğini belirterek, nitrojen gazıyla infazın durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.