1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Irak'taki KYB ve Goran arasındaki siyasi anlaşma
Irak'taki KYB ve Goran arasındaki siyasi anlaşma

Irak'taki KYB ve Goran arasındaki siyasi anlaşma

KYB Politbüro Üyesi Pire: - "KDP ile stratejik anlaşmamız halen devam ediyor ve Goran ile yapılan anlaşmanın yerini de tutmuyor. KDP ile yaptığımız anlaşmayı reddetmiyoruz. Söz konusu anlaşmaların hiçbiri birbirine karşı değil. Tam tersine Kürtlerin birli

A+A-

SÜLEYMANİYE (AA) - Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi Sadi Ahmet Pire, Goran (Değişim) Hareketi ile yaptıkları anlaşmanın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'ne karşı olmadığını belirtti.

Pire, Süleymaniye kentinde KYB ve Goran Hareketi arasında imzalanan siyasi anlaşma töreninin ardından Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Haci ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Her iki parti arasında imzalanan anlaşmanın kısa bir sürede gerçekleşmediğine değinen Pire, "Goran ve KYB arasındaki anlaşma öyle çok hızlı bir şekilde gerçekleşmedi. Söz konusu anlaşma için Ekim 2012'den beri çalışma yapılıyor ve o dönemin Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Noşirvan Mustafa arasında bir anlaşma sağlanmıştı. Maalesef daha sonra Talabani rahatsızlandı ve bugüne kadar uzadı" dedi.

Irak ve Kürt bölgesinin içinde bulunduğu durumun göz önünde bulundurulması halinde attıkları adımın ne kadar önemli olduğunu belirten Pire, "Irak bugün çok büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğundan dolayı üzerinde imza atılan anlaşmanın çok tarihsel olduğu kanısındayım. Kürdistan bölgesinin içinde bulunduğu siyasi, ekonomik, güvenlik ve yasa krizi neredeyse mevcut durumu da tamamen altüst edecek derecede. Bu yüzden böyle bir günde Kürtlerin birliğini sağlayacak ve ortak düşmanımız DAEŞ'e karşı atılacak tüm adımların az bile olduğu kanaatindeyim." diye konuştu.

KDP ile stratejik anlaşmanın halen mevcut olduğunu da aktaran Pire, "KDP ile stratejik anlaşmamız halen devam ediyor ve Goran ile yapılan anlaşmanın yerini de tutmuyor. KDP ile yaptığımız anlaşmayı reddetmiyoruz. Söz konusu anlaşmaların hiç biri birbirine karşı değil. Tam tersine Kürtlerin birliğine hizmet ediyor." ifadesini kullandı.

Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Kadir ise söz konusu anlaşmanın tüm bölge halkına hayırlara vesile olmasını dileyerek, bu anlaşmanın uzun ve zorlu uğraşlar sonucu gerçekleştiğini aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT