1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Irak'taki siyasi gelişmeler
Irak'taki siyasi gelişmeler

Irak'taki siyasi gelişmeler

Irak Cumhurbaşkanı Masum, yasama organının işlevine yeniden başlaması için tüm siyasi grupları Meclis çatısı altında acilen birleşmeye çağırdı

A+A-

BAĞDAT (AA) - Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Meclis'in bir an önce toplanmasının gerekli olduğunu belirterek, yasama organının işlevine yeniden başlaması için tüm siyasi grupları Meclis çatısı altında acilen birleşmeye çağırdı.

Bağdat'ta düzenlenen bir etkinlikte konuşan Masum, şunları kaydetti:

"Ülkemiz bugünlerde siyasi süreç ve ulusal çıkarımızı büyük tehdit ve risklerle karşı karşıya bırakacak siyasi bir krizle boğuşuyor. Bu krizin aşılması siyasi güçler arasındaki diyaloğun artırılmasından geçer. Buradan tüm siyasi grupları Meclis çatısı altında acilen birleşmeye çağırıyorum. Meclis oturumlarının askıya alınmadan devam etmesi siyasi süreci muhafaza eder. Meclis, siyasi sürecin en temel ayağıdır ve siyasi reformların gerçekleşmesinin sağlayıcısıdır."

Irak Yüksek İslami Konseyi (Şii) lideri Ammar el-Hekim de bazı "kontrol dışı" diye nitelendirdiği göstericiler ve eylemci milletvekilleri tarafından "Meclis prestijine zarar verilmesi için yarı organize bir hamlenin düzenlendiğini" savunarak, "Meclisin bir grup eylemci milletvekili ve kontrol dışı gösterici tarafından çalınmasına izin vermeyeceğiz. Bazı siyasetçiler kişisel çıkarları uğruna veya intikam almak için Irak'ı yakmaya hazır duruyor ve tüm bunlar reform adı altında yapılıyor. Bunlara halkımızla birlikte güçlü karşı geleceğiz." dedi.

Öte yandan eski Başbakan İyad Allavi liderliğindeki Vataniyye Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada, ülkede yaşanan "boğucu" siyasi krizden çıkış yolunun Ulusal Kurtuluş Hükümeti'nin kurulması olduğu belirtilerek, "Bu hükümet, geçici olacak, ömrü 1 veya 1,5 yılı geçmeyecek ve üyeleri genel seçimlere katılmayacak." ifadesi kullanıldı.

Eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Dava Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada da Sadr yanlısı göstericilerin Yeşil Bölge'yi basarak Meclis binasına girmesinden Başbakan Haydar el-İbadi sorumlu tutularak, "göstericileri içeri girmeye kışkırtan Sadr yanlısı bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması" istendi.

Irak'ta Şii lider Sadr yanlısı çok sayıda gösterici, geçen cumartesi günü hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal ederek parlamento binasına girmişti. Ellerinde Irak bayraklarıyla milletvekillerinin koltuklarında oturan eylemciler içerideki eşyalara zarar vermiş, çerçeveleri ve masaları kırmıştı. Yeşil Bölge çevresindeki beton bariyerler göstericiler tarafından yıkılırken, bazı milletvekilleri saldırıya uğramıştı. Göstericiler pazar günü Yeşil Bölge'den ayrılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT