1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Irak'taki siyasi gelişmeler
Irak'taki siyasi gelişmeler

Irak'taki siyasi gelişmeler

IKBY Başkanı Barzani liderliğindeki KDP Başkanlık Konseyinin toplantısında, "bağımsızlık referandumu" konusunda daha hızlı adımların atılması vurgusu yapıldı

A+A-

ERBİL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Konseyinin bir araya geldiği toplantıda, "bağımsızlık referandumu" vurgusu yapıldığı bildirildi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki KDP'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada Başkanlık Konseyinin düzenlediği toplantıda, bölge için hayati öneme sahip "bağımsızlık referandumu çalışmaları, başkent Bağdat'ta meydana gelen siyasi gelişmeler ve terör örgütü DAEŞ ile mücadele" konularının ele alındığı belirtildi.

Bölge halkının kaderini tayin edecek referandum konusunda hızlı adımlar atılmasının gerekliliğine işaret edilen açıklamada, "Irak ve bölgede meydana gelen olağanüstü siyasi, askeri ve her türlü olaya karşı hazırlıklı olmak ve gelişmelerin hızına denk şekilde adımların atılması için Kürdistan halkı, özellikle de siyasi taraflar gerekli hazırlıkları yapmalıdır." denildi.

IKBY'deki halkın "kendi kaderini tayin etme hakkı" vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Toplantıdaki taraflar, uluslararası ve bölgesel düzeyde, Kürdistan halkının Irak ile birlikte yaşayıp, yaşamama konusunda karar verme zamanının geldiği kanısında. Bu yüzden gelişmelerin hızına eşit olacak şekilde referandumun gerçekleştirilmesi için daha hızlı adımlar atılmalı. Artık, Kürdistan halkı kaderini tayin etme konusunda karar verebilmeli. Buna ilişkin gerekli tüm hazırlıkların ve kolaylıkların yapılması lazım."

- "Kamu kurumlarında anayasa esas alınmıyor"

Irak'taki siyasi sürecin her geçen gün daha karmaşık bir hal aldığı ve bu durumun da güvenlik ve terörle mücadele üzerinde ciddi bir tehlike oluşturduğuna değinilen açıklamada, "Çıkan olaylar hükümetin kurulmasında yer alan tarafları birbirinden uzaklaştırıp, kamu kurum ve kuruluşlarının otoritesini ortadan kaldırıyor. Bağdat'ta meydana son gelişmeler bunu ispatlıyor çünkü kurumlar anayasayı esas alarak çalışmıyor. Her kesim kendi siyasi ve aşiret çıkarları doğrultusunda anayasanın maddelerinden yararlanıyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca ülkenin güvenlik ve asayişini temin edecek gücün hükümette olmadığı vurgulanarak, perde arkasında faaliyet gösteren birkaç grubun anayasaya aykırı bir şekilde irade dayatması yaptığı kaydedildi.HABERE YORUM KAT