1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Irak'taki siyasi gelişmeler
Irak'taki siyasi gelişmeler

Irak'taki siyasi gelişmeler

Irak Başbakanı İbadi:- "Bazıları gösterileri kullanarak kaos yaratmak, yağma yapmak ve tahribatta bulunmak istiyor ki bu da yaşandı"- "Irak'ta yaşanan kriz bir siyasi krizdir. Bu krizin şiddetten uzak anayasal ve demokratik yönetmelerle çözülmesi gerekiyo

A+A-

BAĞDAT (AA) - Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Şii lider Mukteda es-Sadr yanlılarının düzenlediği gösteriler ve Yeşil Bölge'yi ihlal ederek parlamento binasına girmesine ilişkin, bazılarının gösterileri kullanarak kaos yaratmak, yağma yapmak ve tahribatta bulunmak istediğini söyledi.

İbadi, yaptığı televizyon konuşmasında, "Bazıları gösterileri kullanarak kaos yaratmak, yağma yapmak ve tahribatta bulunmak istiyor ki bu da yaşandı." dedi.

Sadr yanlılarının Bağdat'ta Yeşil Bölge'deki parlamento binasına girmesi ve bazı milletvekillerine saldırmasını "tehlikeli işaret" diye nitelendiren İbadi, bunları yapanları cezalandıracaklarını ve caydırıcı önlemler alacaklarını söyledi.

Devlet müesseselerinin muhafaza edilmesini isteyen İbadi, şunları kaydetti:

"Irak'ta yaşanan kriz bir siyasi krizdir. Bu krizin şiddetten uzak anayasal ve demokratik yönetmelerle çözülmesi gerekiyor. Kabine revizyonu, reform adımlarımızın bir parçasıdır. Buna devam ederek teknokrat adayları sunduk. Parlamentonun yeniden oturumlarını düzenleyip kabine revizyonunu tamamlamasını umuyoruz ve bunun için gerekli olanakları sunmaya hazırız. Parlamenter sistem ancak ulusal ortaklık yoluyla başarıya ulaşabilir."

Irak'ta Şii lider Sadr yanlısı çok sayıda gösterici, geçen cumartesi günü hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal ederek Parlamento binasına girmişti. Ellerinde Irak bayraklarıyla milletvekillerinin koltuklarında oturan eylemciler içerideki eşyalara zarar vermiş, çerçeveleri ve masaları kırmıştı. Yeşil Bölge çevresindeki beton bariyerler göstericiler tarafından yıkılırken, bazı milletvekilleri saldırıya uğramıştı. Göstericiler pazar günü Yeşil Bölge'den ayrılmıştı.

İbadi, bu yaşananların üzerine dün Özel Kuvvetler Timi Komutanı ve Yeşil Bölge'nin güvenliğinden sorumlu Korgeneral Muhammed Rıza'yı görevinden almıştı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT