1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İran ABD'den otomobil ithalatı iznini kaldırdı
İran ABD'den otomobil ithalatı iznini kaldırdı

İran ABD'den otomobil ithalatı iznini kaldırdı

Dini lider Ayetullah Hamaney'in Amerikan otomobillerinin ithal edilmesini eleştirmesinin ardından ABD menşeli otomobil ithalatı yasaklandı

A+A-

İSTANBUL (AA) - İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığının, ABD menşeli otomobillerin ülkeye giriş izinlerini iptal ettiği bildirildi.

İran basınında yer alan haberlere göre, Ticareti Geliştirme Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammed Rıza Mevdudi, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade'nin talimatıyla ABD menşeli otomobillerin ithalatını yasakladı. Mevdudi, "Şu ana kadar Amerikan markalı araçlar ithal edilmedi sadece 200 araç siparişi verilmişti." dedi.

Yasak kararının, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in Amerikan otomobillerinin ithal edilmesini eleştirmesinin ardından gelmesi dikkati çekti.

Ayetullah Hamaney, 27 Nisan'da İşçi Günü münasebetiyle yaptığı bir konuşmada, Amerikan menşeli otomobillerin ithal edilmesini eleştirmişti. Hamaney, "Amerikalılar kendi ürettikleri arabaları aşırı yakıt tükettiği ve hantal olduğu için kullanmıyor. Şimdi bizim bu şartlarda gidip iflasa yüz tutmuş falanca Amerikan fabrikasından otomobil almamız şaşkınlık verici." ifadelerini kullanmıştı.Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT