1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İran Dışişleri Bakanı Zarif Afganistan'da
İran Dışişleri Bakanı Zarif Afganistan'da

İran Dışişleri Bakanı Zarif Afganistan'da

KABİL (AA) - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Afganistan'ın başkenti Kabil'de Devlet Başkanı Eşref...

A+A-

KABİL (AA) - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Afganistan'ın başkenti Kabil'de Devlet Başkanı Eşref Gani tarafından kabul edildi.

Başkanlık Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede Devlet Başkanı Gani, Afganistan ile İran arasındaki dostluk ilişkilerinin son zamanlarda daha da arttığını belirtti.

Afganistan'ın, İran ile ticaret, terörle mücadele, ekonomi ve sınır güvenliği konularında iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade eden Gani, böylece iki ülke arasındaki bağların daha da güçlenmesini istediklerini söyledi.

Gani, İran ile Afganistan arasındaki iş birliğinin bölge için de önemli olduğunu kaydetti.

Afganistan sınırlarının güvenliği için İran'dan destek isteyen Gani, "Bizim için sınır güvenliğimiz çok önemli." dedi.

Gani, Afganistan hükümetinin teröristlere karşı mücadelesinin ciddi şekilde süreceğini vurguladı.

- "Terör bölgeyi tehdit ediyor"

İran Dışişleri Bakanı Zarif de terör örgütlerinin sadece Afganistan için değil bölge için tehdit oluşturduğunu belirtti.

İran'ın Afganistan halkının yanında olduğunu ve bundan sonra da olacağını dile getiren Zarif, İran'ın Afganistan ile uzun vadeli ilişkiler kurmak istediğini aktardı.

Bakan Zarif, "Biz Afganistan'da barışın sağlanmasını istiyoruz, Afganistan'ın güvenli olması İran'ın güvenli olması anlamına gelir. Biz her türlü destek vermeye hazırız." ifadesini kullandı.

Zarif, Afganistan'ın geleceği için Afganların kendilerinin karar vermelerinden yana olduklarını söyledi.HABERE YORUM KAT