1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İran'ın Suriye'deki kayıpları
İran'ın Suriye'deki kayıpları

İran'ın Suriye'deki kayıpları

İran Devrim Muhafızları'na bağlı 18 milis Suriye'deki çatışmalarda öldürüldü- Devrim Muhafızları Ordusu albaylarından Şemsipur ise Irak'ta hayatını kaybetti

A+A-

İSTANBUL (AA) - İran Devrim Muhafızları'na bağlı 18 milisin Suriye'deki çatışmalarda öldürüldüğü belirtildi.

İran'ın resmi ve gayri resmi medyasındaki bilgilere göre, Devrim Muhafızları bünyesinde Suriye'deki iç savaşa gönderilen Afgan milislerden oluşan Fatimiyyun Tugayları'na mensup 13 kişi ile Pakistanlı milislerden oluşan Zeynebiyyun Tugayları mensubu 5 kişi daha bu ülkedeki çatışmalarda hayatını kaybetti.

Suriye'deki çatışmalarda öldürülen milislerin cenazelerinin ülkeye getirilerek çeşitli kentlerde düzenlenen törenlerle toprağa verildiği kaydedildi.

Öte yandan basına yansıyan haberlerde Devrim Muhafızları Ordusu albaylarından Ali Rıza Şemsipur'un da iki gün önce Irak'ın Süleymaniye kentine bağlı Pencvin bölgesinde mayın patlaması sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. İranlı albayın 1983'te iki ülke arasındaki savaş sırasında yapılan bir operasyonda ölen İran askerlerinin cenazelerini almak için Irak'ta bulunduğu belirtildi.

Tahran yönetimi, Pakistan ve Afganistan asıllı çok sayıda milisi Beşşar Esed rejiminin yanında savaşması için Suriye'ye gönderiyor. İran meclisinde pazartesi günü kabul edilen kanun tasarısına göre, Suriye'de hayatını kaybeden yabancı uyruklu milislerin ailelerine vatandaşlık verilmesi öngörülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT