İşçi ve işveren fedakarlık yapmalı

İşçi ve işveren fedakarlık yapmalı

KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı Dr. Yalçın Bostancı, koronavirüs nedeniyle iş yerindeki çalışma sürelerindeki azalmalar ve alınması gereken tedbirler ile ilgili konuştu.

KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı Dr. Yalçın Bostancı, koronavirüs nedeniyle iş yerindeki çalışma sürelerindeki azalmalar ve alınması gereken tedbirler ile ilgili merak edilenleri anlatarak, işçi ve işverenin karşılıklı fedakarlık yapması gerektiğini söyledi. Dr. Yalçın Bostancı, konu ile ilgili, “Bizim önerimiz herkesin işveren ve çalışan tarafının fedakarlık yapmasıdır. Dolayısıyla işçi çıkarma ve sözleşmesinin sona erdirilmesi, zorunlu ücretsiz izin uygulamalarının yapılmasını çok fazla önermiyoruz. Öncelikle yıllık izin sorunun bir kısmını belli bir süre çözebilir. Eğer çalışanın yıllık izni varsa öncelikle bunun kullandırılmasını öneriyoruz. Yıllık iznin kullandırılacağı dönemi belirleme yetkisi, işverenle olmakla birlikte konu çalışanlarla konuşularak yıllık izin planlaması yapılıp bu sürecin belli bir kısmının çalışanların ücret kaybına neden olmadan yıllık izinle geçirmesi söz konusu olabilir bu dönemde” dedi.

AVANS İZİN TALEP EDİLEBİLİR

Yıllık izin hakkı olmayan işçilerin, işverenle anlaştığı takdirde avans izin kullanabileceğini ifade eden Dr. Yalçın Bostancı, “Diğer ihtimal, çalışanın yıllık izni yoksa tabiî ki temel hedefimiz çalışanla işveren arasındaki ilişkiyi koparmamak ve çalışanın işsiz kalması ve süreç sona erdikten sonra da aynı çalışana ihtiyacı olması durumundaki o ihtiyacı şimdiden çözüme kavuşturmak olduğu için ikinci ihtimal avans izin uygulaması olabilir. Çalışan, izin hakkı olmadığı halde, iş sözleşmesi sona ermeden, ücretsiz izin de talep etmeden gelecekte hak edeceği yıllık izni şimdiden talep edebilir. İşveren de bunu uygun görürse, çünkü işçi bunu tek taraflı beyanla alamıyor ancak, çalışan böyle bir talepte bulunduğu zaman ve bu konuda samimi olduğu zaman işverenin de bunu kabul edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

‘İŞÇİ VE İŞVEREN ÜCRETSİZ İZNE RIZA GÖSTERMELİ’

Son dönemde sıkça gündeme gelen ve işçi ile işveren arasında anlaşmazlığa yol açan ücretsiz izin konusunda açıklama yapan Bostancı, ücretsiz izin için işçi ile işverenin rızası olması gerektiğini ifade etti. Bostancı, “Bazen işverenlerin şikayetçi olduğu, bazen çalışanların şikayetçi olduğu bir konu, ücretsiz izi uygulaması. Söz konusu uygulamada ücretsiz izinden bahsedebilmek için iki tarafında karşılıklı rızasının olması gerekiyor. Dolayısıyla ücretsiz izin uygulaması yapılabilmesi için, işçinin bir takım sağlık problemlerinden dolayı ücretsiz izin isteyebileceği gibi, işin azalması, yıllık izin olmaması, avans izin söz konusu olmaması durumunda işveren tarafından da ücretsiz izin talebinde bulunulabilir. İki tarafın talebi de karşılıklı mutabakat çerçevesinde söz konusu olabilir. Burada temel dikkat edilmesi gereken konu, ücretsiz izinde bir sürenin belirtilmesidir. Eğer çalışan bir ücretsiz izin talebinde bulunuyorsa ve işveren de bunu kabul edecek ise ücretsiz iznin süresinin mutlaka belirlenmesi gerekiyor. Belirsiz bir şekilde ücretsiz izne ayrılmak, işveren açısından da tek taraflı işçiyi belirsiz bir süreye, ne kadar süreceği belli olmayan ücretsiz izne çıkarma uygulaması hukuka uygun değil. Bu her iki durumda da iş sözleşmesi fesih edilmiş gibi durumlar doğuruyor ve işçi kendisi feshederse istifa gibi değerlendirilir, işveren bu uygulamayı başlatırsa da işçinin işten çıkarılması söz konusu olur ve buna göre haklar ortaya çıkacaktır. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklar ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu sürecin bilinçsiz işlenmesi çalışanı da işvereni de mağdur edecektir. Bu dönemde çalışanın haklarını korumaya yönelik tedbirler alınmasını öneriyoruz. İki tarafında küçük fedakarlıklarıyla bunun yapılabileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE KAYIP YOK’

Dr. Yalçın Bostancı, kısa çalışma ödeneğindeki değişikliklerden bahsederek, “Zaten ülkemizde mevzuata yer alan, uzun süredir de uygulanan bir sistemdi. Koronavirüsle mücadele kapsamında kısa çalışmanın şartları kolaylaştırıldı. Bu konuda bir kafa karışıklığının olduğunu görüyorum, hem çalışan hem de işveren açısından. Çalışanlar acaba burada bir hak kaybımız olacak mı endişesi içerisindeler. İşverenler açısından ise bu süreci çalışanla bir çatışma yaşamadan nasıl yürütebilirim düşüncesi var. Burada mevzuat işverene 300 kişiyle yapabileceği işi 200 kişiyle yapabiliyorsa, bu kişileri çıkarmayın, 200 kişinin maliyetini siz karşılayın, 100 kişinin maliyetine biz karşılayalım diyor. Burada itiraz edilecek bir durum yok, çünkü kayıp yok” dedi.  Ömer Faruk Karabulut

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum