İşgali terörist İsrail, zorbalıkta sınır tanımıyor!

İşgali terörist İsrail, zorbalıkta sınır tanımıyor!

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinli bir aile, İsrail'in dayattığı yıkım ücretini ödeyemeyeceği için sahip olduğu evi kendi elleriyle yıkmak zorunda kaldı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinli bir aile, İsrail'in dayattığı yıkım ücretini ödeyemeyeceği için sahip olduğu evi kendi elleriyle yıkmak zorunda kaldı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Kudüs Belediyesi, Doğu Kudüs’ün Sur Bahir Mahallesi'ndeki Dibiş ailesine, yaklaşık 20 gün önce evlerinin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılacağını tebliğ etti.

Dibiş ailesi, yıkımın İsrail'e bağlı belediye ekiplerince gerçekleştirilmesi halinde ödenmesi gereken binlerce dolarlık bedeli karşılama imkanı olmadığı için sahip oldukları evi, elleriyle yıkmak zorunda kaldı.

Evin sahibi Şeyma Dibiş, yaptığı açıklamada, 6 yıl önce inşa ettikleri evleri için bugüne kadar yaklaşık 25 bin yeni İsrail şekeli (yaklaşık 8 bin dolar) para cezası ödemelerine rağmen evin yıkımına karar verildiğini ve 11 kişilik ailesinin evsiz kaldığını belirtti.

İSRAİL'İN DOĞU KUDÜS'TEKİ YIKIMLARI

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve yapılan başvuruların tamamına yakınını reddeden İsrail makamları, Filistinlilere ait binlerce evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

Filistinli kaynaklar, 1967'den bu yana Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 5 binden fazla evin İsrail güçleri tarafından yıkıldığını kaydediyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin raporuna göre, İsrail makamları, 2020'de Doğu Kudüs'te onlarca evi "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıktı. Yıkımlar nedeniyle onlarca Filistinli evsiz kaldı.

İsrail'e bağlı belediyenin söz konusu uygulamasının hiçbir hukuki dayanağı olmadığını belirten Filistinliler, bunun "İsrail'in yıldırma ve şehri Yahudileştirme politikalarının parçası" olduğunu ifade ediyor.

İsrail belediyesi çoğu zaman yıkım masraflarını da evi yıkılan kişilerden tahsil ediyor.

İSRAİL GÜÇLERİNCE ŞEHİT EDİLEN FİLİSTİNLİNİN EVİ İÇİN 'YIKIM' KARARI

İsrail ordusu, Kasım 2021'de düzenlediği silahlı saldırı sonrası İsrail güçlerince öldürülen Filistinli Fadi Ebu Şıhaydam'ın işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şuafat Kampı'nda bulunan evi hakkında yıkım kararı aldı.

İsrail ordu sözcülüğü, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde silahlı saldırı düzenleyen Ebu Şıhaydam'ın Şuafat Kampı'ndaki evine "el konulması ve yıkılması kararı alındığı" kaydedildi. Yıkıma yapılan itirazın ise reddedildiği bildirildi.

İsrail basınındaki haberlere göre, ailenin 5 Ocak'a kadar İsrail Yüksek Mahkemesine başvuru hakkı bulunuyor. Ancak mahkeme, genelde ordunun kararlarını onaylamasıyla biliniyor.

Ebu Şıhaydam, Kasım 2021'de işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde silahlı saldırı düzenlemiş, olayda bir Yahudi yerleşimci hayatını kaybetmişti. İsrail güçleri de silahlı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Ebu Şıhaydam'ı vurarak öldürmüştü.

İsrail saldırıyla ilgili Hamas'ı suçlamış, Hamas da olayı üstlenmişti. Olayın üzerinden bir ayı aşkın süre geçmesine rağmen İsrail makamları Ebu Şıhaydam'ın cenazesini hala ailesine teslim etmedi.

İsrail'in "saldırı düzenlediği öne sürülen Filistinlilerin" evlerini yıkma kararına, insan hakları örgütleri "suçun şahsiliği ilkesine aykırı" olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.